GALAȚI: Lucrările la Centrul de Îngrijiri Paliative au fost lansate
Investiţie se ridică la suma de 30 de milioane de lei.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 23 Martie 2026, 16:42 • Actualizat: 23 Martie 2026, 16:43
Lucrările de construire a Centrului Integrat de Îngrijiri Paliative din municipiul reședință al județului Galați, dedicat pacienților cu boli grave, au fost puse în execuție, a anunțat luni președintele Consiliului Județean Galați, Costel Fotea.
Potrivit sursei citate, noua unitate medicală va completa serviciile oferite de Spitalul Județean Clinic de Urgență „Sf. Ap. Andrei” din Galați și va asigura îngrijiri specializate pentru pacienții cu afecțiuni severe, inclusiv în stadii avansate.
Investiţia proiectului se apropie de suma de 30 de milioane de lei, relatează Agerpres.
Finanțarea proiectului este asigurată atât din fonduri europene, prin Programul Sănătate, cât și din bugetul CJ Galați.
Centrul, echipat cu peste 1.000 de aparaturi performante
Centrul, cu o capacitate de 50 de paturi, va funcţiona într-o clădire cu patru etaje, dotată cu peste 1.000 de echipamente medicale moderne.
„Au început lucrările la fundaţia noului Centru Integrat de Îngrijiri Paliative, un proiect de suflet, prin care vom asigura servicii medicale menite să uşureze suferinţa pacienţilor afectaţi de boli grave, unele incurabile, precum cancerul în forme avansate. Noul centru, o investiţie a Consiliului Judeţean în valoare de aproape 30 de milioane de lei. Este mai mult decât o investiţie, este un pas esenţial pentru a oferi celor aflaţi în suferinţă nu doar tratament, ci şi demnitate, alinare şi speranţă”, a transmis preşedintele Costel Fotea, într-o declaraţie de presă.
Proiectul include saloane pentru două sau trei persoane, cabinete medicale, spații pentru kinetoterapie și consiliere psihologică, săli de tratament, dar și zone de socializare și de așteptare.
Citește și: Spitalul Municipal din Timișoara oferă screening-uri prenatale gratuite pentru depistarea Sindromului Down













