Sursa ta de încredere

Garda de Mediu: Primăria Sectorului bucureștean 3, amendată pentru grave deficienţe în gestionarea deşeurilor municipale

Doar 0,54% din deşeurile municipale colectate în amestec au fost trimise la tratare înainte de depozitare, în timp ce restul a ajuns direct la groapa de gunoi.

Garda de Mediu: Primăria Sectorului bucureștean 3, amendată pentru grave deficienţe în gestionarea deşeurilor municipale
Foto: Facebook | Garda Națională de Mediu

Articol de Andrei Enache, Publicat: 20 Mai 2026, 10:20  • Actualizat: 20 Mai 2026, 10:30

Garda Naţională de Mediu a descoperit nereguli majore în gestionarea deşeurilor municipale din Sectorul 3 al Capitalei, în urma unor controale desfăşurate la Primăria Sectorului 3 şi la Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Gestionarea Integrată a Deşeurilor Municipale în Municipiul Bucureşti (ADIGIDMB).

Potrivit instituţiei, doar 0,54% din deşeurile municipale colectate în amestec au fost trimise la tratare înainte de depozitare, în timp ce restul a ajuns direct la groapa de gunoi.

Raportul de control arată că aproape 100.000 de tone de deşeuri au fost eliminate fără tratarea mecano-biologică obligatorie, deşi legislaţia în vigoare, respectiv OUG 92/2021 privind regimul deşeurilor, impune acest proces înaintea depozitării finale.

În urma verificărilor, Primăria Sectorului 3 a fost amendată cu 100.000 de lei şi i-au fost impuse măsuri de conformare. De asemenea, ADIGIDMB a primit o sancţiune de 60.000 de lei şi obligaţia de a monitoriza şi controla mai strict fluxurile de deşeuri la nivelul Capitalei.

Comisarii de mediu au solicitat ca întreaga cantitate de deşeuri municipale colectată în amestec din Bucureşti să fie trimisă la tratare înainte de eliminarea la depozit. Potrivit raportului de control, actualul model de gestionare a deşeurilor se bazează aproape exclusiv pe depozitare, în detrimentul reciclării şi valorificării.

Situaţia riscă să afecteze îndeplinirea obiectivelor asumate de guvern la nivel european în materie de reciclare.

România avea obligaţia de a atinge o rată de minimum 50% reciclare şi pregătire pentru reutilizare a deşeurilor municipale până în 2025, iar ţintele cresc progresiv la 55% până în 2030 şi 60% până în 2035.

Reprezentanţii Gărzii Naţionale de Mediu avertizează că, în condiţiile în care aproape toate deşeurile municipale din Sectorul 3 sunt depozitate direct, atingerea acestor obiective devine extrem de dificilă.

Citește și: Primăria localității arădene Vladimirescu, somată să curețe malul Mureșului

GORJ: Copil de 2 ani din Târgu Jiu, mort după ce s-a înecat în râul Amaradia
Știri locale 09 Iunie 2026, 11:23

GORJ: Copil de 2 ani din Târgu Jiu, mort după ce s-a înecat în râul Amaradia

A fost întocmit un dosar penal pentru ucidere din culpă.

GORJ: Copil de 2 ani din Târgu Jiu, mort după ce s-a înecat în râul Amaradia
CFR Călători: Trenurile nu vor opri în stația Costinești Tabără, în perioada 13–30 iunie
Știri locale 09 Iunie 2026, 10:40

CFR Călători: Trenurile nu vor opri în stația Costinești Tabără, în perioada 13–30 iunie

Pasagerii care au achiziţionat deja bilete cu plecare din sau sosire în staţia Costineşti Tabără vor utiliza staţia Costineşti.

CFR Călători: Trenurile nu vor opri în stația Costinești Tabără, în perioada 13–30 iunie
CONSTANȚA: Şoferul unui TIR scăpat de sub control în trafic ar fi suferit o criză diabetică
Știri locale 09 Iunie 2026, 07:07

CONSTANȚA: Şoferul unui TIR scăpat de sub control în trafic ar fi suferit o criză diabetică

Două persoane au fost rănite și zece vehicule au fost avariate în accident.

CONSTANȚA: Şoferul unui TIR scăpat de sub control în trafic ar fi suferit o criză diabetică
85 de ani de la pogromul de la Iași
Știri locale 08 Iunie 2026, 20:28

85 de ani de la pogromul de la Iași

La sfârșitul lunii iunie, autoritățile vor organiza mai multe evenimente pentru a comemora cele peste 13.000 de victime.

85 de ani de la pogromul de la Iași
Alba: Mesaj RO-ALERT după apariția unui urs în Cetatea de Baltă
Știri locale 08 Iunie 2026, 14:05

Alba: Mesaj RO-ALERT după apariția unui urs în Cetatea de Baltă

Duminică, potrivit unor localnici, un urs ar fi atacat o stână din Tătărlaua, comuna Cetatea de Baltă.

Alba: Mesaj RO-ALERT după apariția unui urs în Cetatea de Baltă
Braşov: Percheziţii într-un dosar privind obţinerea ilegală de fonduri prin Programul Start Up Nation
Știri locale 08 Iunie 2026, 13:31

Braşov: Percheziţii într-un dosar privind obţinerea ilegală de fonduri prin Programul Start Up Nation

La finalul activităţilor, două persoane vor fi conduse cu mandat de aducere la sediul unităţii de poliţie, pentru audieri.

Braşov: Percheziţii într-un dosar privind obţinerea ilegală de fonduri prin Programul Start Up Nation
4 persoane, împușcate la Lupeni: Suspectul, prins după atacul armat asupra fostei iubite și a familiei acesteia
Știri locale 07 Iunie 2026, 19:46

4 persoane, împușcate la Lupeni: Suspectul, prins după atacul armat asupra fostei iubite și a familiei acesteia

Victimele au fost transportate la spital. Individul nu deținea arma legal.

4 persoane, împușcate la Lupeni: Suspectul, prins după atacul armat asupra fostei iubite și a familiei acesteia
Depozit de fier vechi din Sighișoara, cuprins de un incendiu
Știri locale 07 Iunie 2026, 18:01

Depozit de fier vechi din Sighișoara, cuprins de un incendiu

Flăcările s-au extins pe o suprafaţă de aproximativ 150 de metri pătrați.

Depozit de fier vechi din Sighișoara, cuprins de un incendiu

Radio România Actualitați

Eugen Tomac, la RRA: Lipsa unui guvern învestit pune în pericol fondurile europene

Eugen Tomac, la RRA: Lipsa unui guvern învestit pune în pericol fondurile europene

Eugen Tomac, la RRA: Lipsa unui guvern învestit pune în pericol fondurile europene
Cod roșu de ploi torențiale în mai multe localităţi din judeţul Tulcea

Cod roșu de ploi torențiale în mai multe localităţi din judeţul Tulcea

Cod roșu de ploi torențiale în mai multe localităţi din judeţul Tulcea
România: Consumul de droguri s-a dublat într-un an, iar tinerii sunt cei mai vulnerabili

România: Consumul de droguri s-a dublat într-un an, iar tinerii sunt cei mai vulnerabili

România: Consumul de droguri s-a dublat într-un an, iar tinerii sunt cei mai vulnerabili
Eugen Tomac: Trebuie să ieșim din această logică de partizanat politic

Eugen Tomac: Trebuie să ieșim din această logică de partizanat politic

Eugen Tomac: Trebuie să ieșim din această logică de partizanat politic