HARGHITA: 17 solicitări de alungare a urșilor, semnalate într-o săptămână
Localnicii sunt îngrijorați de pătrunderea urșilor în zona de locuit.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 05 Iunie 2024, 14:18 • Actualizat: 05 Iunie 2024, 14:17
Prezența urșilor în zona mai multor localități din județ stârnește panică printre localnici, jandarmii din Harghita fiind solicitați să intervină de 17 ori, în ultima săptămână, pentru alungarea animalelor.
În urma celor 17 apeluri primite la dispeceratul unității, patrulele de jandarmi au intervenit în cinci situații, informează Inspectoratul Judeţean de Jandarmi (IJJ) Harghita.
În restul cazurilor, urșii au părăsit locurile sesizate de localnici prin apel, până la sosirea echipajelor, menționează sursa citată.
În Harghita au fost înregistrate 145 de apeluri ce semnalau prezența urșilor în vecinătatea zonelor de locuit, de la începutul anului și până în prezent.
Citește și: Despăgubiri acordate de APM Sălaj pentru prejudiciile provocate de urși și lupi în 2023













