IAȘI: Din cauza drumurilor inaccesibile, opt unități de învățământ din județ rămân închise
În schimb, toate unitățile de învățământ din municipiul Iași își reiau joi, 11 ianuarie, activitatea.
Publicat: 10 Ianuarie 2024, 13:00
8 unități de învățământ din județul Iași rămân închise miercuri, 10 ianuarie, din cauza drumurilor impracticabile. Este vorba despre școala primară Tăutești, comuna Rediu, grădinița cu program normal Stroești din comuna Todirești, precum și școlile gimnaziale din Goești, Zmeu, Crucea, Osoi, Grajduri și Mironeasa, relatează Radio România Iași.
| Citește și: Elev clarinetist din Oradea, admis la Academia Regală de Muzică din Londra
În schimb, toate unitățile de învățământ din municipiul Iași își reiau joi, 11 ianuarie, activitatea, a mai declarat șefa Inspectoratului Școlar Județean Iași, Luciana Antoci:
„Sunt câteva unități de învățământ închise, din cauza faptului că drumurile sunt încă inaccesibile. De fapt, vorbim despre structuri, deci unități de învățământ fără personalitate juridică, astfel încât decizia a fost ca, atâta vreme cât nu se poate ajunge în unitățile respective de învățământ și profesorii care fac naveta din municipiu către aceste localități nu au acces în zonă, ca și mâine să rămână aceste unități de învățământ închise. În municipiul Iași, mâine dimineață toate școlile se deschid. Drumurile au fost, așa cum ați văzut, eliberate de zăpadă. E adevărat că va fi frig, dar trebuie să învățăm în condiții de iarnă.”













