IAŞI: Șofer trimis în judecată pentru că a vrut să mituiască poliţistul care l-a prins băut la volan
Tentativa de miturire a avut loc la sfârșitul anului 2024.
Articol de Victor Marin, Publicat: 04 Aprilie 2025, 20:23
Ofiţerii de poliţie judiciară ai Direcţiei Generale Anticorupţie – Serviciul Judeţean Anticorupţie Iaşi au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat care a încercat să dea mită unui poliţist după ce a fost prins beat la volan.
Ulterior, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Iaşi a dispus trimiterea şoferului în judecată, precizează Radio România Iași.
Polițistul a refuzat 1000 de euro
"În noaptea de 20 spre 21 noiembrie 2024, inculpatul, în calitate de conducător auto, a fost depistat de un agent de poliţie în timp ce conducea un autoturism pe un drum public, având o alcoolemie de 0,90 mg/l alcool pur în aerul expirat, potrivit rezultatului obţinut în urma testării cu aparatul etilotest. Ulterior, la data de 26 noiembrie 2024, inculpatul i-a oferit agentului de poliţie suma de 1.000 de euro pentru ca acesta să nu îşi îndeplinească atribuţiile de serviciu, respectiv să nu trimită, de îndată, la unitatea de parchet competentă, actele întocmite cu ocazia constatării în flagrant a unei infracţiuni de conducere a unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe. Poliţistul a refuzat categoric banii şi a denunţat fapta la Serviciul Judeţean Anticorupţie Iaşi", se precizează într-un comunicat de presă.
Citește și: Bărbat arestat pentru lovituri cauzatoare de moarte. Victima este soția sa













