Încă o persoană vârstnică, accidentată pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistriţa
Scările rulante au fost date în folosință în luna februarie. Acestea nu vor mai funcţiona până când nu se va face o nouă verificare tehnică.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 16 Iunie 2026, 14:30 • Actualizat: 16 Iunie 2026, 17:07
O femeie în vârstă de 83 de ani a fost rănită, marţi, pe scările rulante din pasajul pietonal subteran al municipiului Bistriţa, acesta fiind al patrulea accident în care este implicată o persoană vârstnică de la punerea în funcţiune a instalaţiilor, în februarie anul acesta.
Potrivit purtătoarei de cuvânt a Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă (SCJU) Bistriţa, Camelia Strungari, femeia, domiciliată în municipiu, a suferit mai multe contuzii.
Dosare penale deschise în toate cele 3 cazuri
„La Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Bistriţa a fost adusă astăzi o femeie în vârstă de 83 de ani, policontuzionată în urma căderii pe scările rulante din pasajul pietonal subteran din zona Decebal din municipiul Bistriţa. Pacienta este în stare stabilă, conştientă şi cooperantă şi primeşte îngrijiri medicale de specialitate la UPU-SMURD”, a transmis Strungari.
Primul accident pe scările rulante din pasajul subteran, aflat în apropierea principalei pieţe agroalimentare din Bistriţa, s-a produs la data de 21 aprilie, victimele fiind un bărbat de 73 de ani şi soţia sa, de 71 de ani, din municipiu. Din cauza rănilor suferite, bărbatul a decedat ulterior, la spital, relatează Agerpres https://agerpres.ro/.
Al doilea accident a avut loc la data de 14 mai, când o femeie de 80 de ani, din comuna Mărişelu, a căzut şi s-a lovit la cap şi la un picior, fiind internată la compartimentul Neurochirurgie al SCJU Bistriţa. În toate aceste trei cazuri, poliţiştii au deschis dosare penale, pentru a stabili cu exactitate cauzele şi împrejurările producerii accidentărilor.
Posibilitatea renunțării la scările rulante din pasaj
Primarul municipiului Bistriţa, Gabriel Lazany, a declarat, marţi, că deşi cel mai probabil aceste accidente se produc pe fondul neatenţiei şi al necunoaşterii modului de utilizare a scărilor rulante, ia în considerare să renunţe la această dotare din pasaj.
„Probabil că neatenţia şi necunoaşterea utilizării lor (sunt factorii care contribuie - n.r.), este un lucru nou pentru Bistriţa şi probabil de aceea sunt atâtea accidente. (...) Sincer, tot am stat acum şi m-am gândit şi, pentru prima dată, cred că chiar mă gândesc să le închidem, să vedem un pic, o să analizăm situaţia asta. (...)
Accidentele se întâmplă tot timpul la capătul de traseu şi aici pică pe spate şi aia e marea problemă. (...) Nu ştiu, o să mă gândesc la o soluţie, pentru că deja sunt destul de multe accidente acolo”, a spus Lazany.
Pasajul pietonal, realizat cu fonduri europene
Pasajul pietonal subteran de pe Bulevardul Decebal din Bistriţa a fost realizat în cadrul unui proiect cu fonduri europene legat de reconfigurarea unei axe de transport public, fiind prevăzut iniţial cu scări şi lift.
Fostul primar al Bistriţei, Ioan Turc, a suplimentat acest proiect cu o scară rulantă la fiecare cale de acces în pasaj, dar doar pe sensul de urcare. Lăţimea acestor scări rulante este mai mică decât cea a unor scări rulante dintr-un complex comercial.
Pasajul a fost dat în folosinţă în luna ianuarie a acestui an, iar scările rulante, în luna februarie. La fel ca în cazul celorlalte accidente produse în pasaj, scările rulante nu vor mai funcţiona până când nu se va face o nouă verificare tehnică.
Femeia de 83 de ani, internată cu fracturi şi traumatisme
Femeia de 83 de ani căzută pe scările rulante a suferit numeroase fracturi şi traumatisme şi va rămâne internată la Secţia Chirurugie generală.
„Femeia de 83 de ani, policontuzionată în urma căderii pe scările rulante din Bistriţa, a suferit un traumatism craniocerebral, fracturi costale multiple, fractură sacrală, numeroase contuzii, echimoze şi escoriaţii şi a rămas internată la Secţia Chirurgie generală, pentru tratament şi supraveghere de specialitate”, a precizat Strungari.
Primul accident pe scările rulante din pasajul subteran, aflat în apropierea principalei pieţe agroalimentare din Bistriţa, s-a produs la data de 21 aprilie, victimele fiind un bărbat de 73 de ani şi soţia sa, de 71 de ani, din municipiu. Din cauza rănilor suferite, bărbatul a decedat, ulterior, la spital.
Al doilea accident a avut loc la data de 14 mai, când o femeie de 80 de ani, din comuna Mărişelu, a căzut şi s-a lovit la cap şi la un picior, fiind internată la compartimentul Neurochirurgie al SCJU Bistriţa. În toate aceste trei cazuri, poliţiştii au deschis dosare penale, pentru a stabili cu exactitate cauzele şi împrejurările producerii accidentărilor.
Citește și: Fata rănită de un autoturism pe trotuar în județul Bistrița-Năsăud, în stare critică













