Incendiu la un apartament din Sibiu. 40 de persoane s-au autoevacuat
Pompierii acționează la fața locului pentru ventilarea spațiilor inundate cu fum.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 01 Octombrie 2025, 14:35
Pompierii sibieni au intervenit miercuri pentru a stinge un incendiu izbucnit la centrala termică a unui apartament dintr-un bloc din Sibiu, a transmis Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă (ISU).
Potrivt ISU Sibiu, aproape 40 de locatari ai imobilului s-au autoevacuat din locuințe, fără a fi înregistrate victime.
Nu au fost înregistrate victime
„Pompierii au pătruns în apartamentul unde a izbucnit incendiul. Acesta s-a manifestat la centrala termică din bucătăria apartamentului, fiind afectată şi o parte din mobilă şi electrocasnice. Întregul apartament a fost inundat cu fum. De asemenea, etajul 3 al imobilului a fost şi el inundat cu fum. Nu a fost nevoie de intervenţia pompierilor pentru evacuare, locatarii din bloc s-au autoevacuat (aproximativ 40 de persoane)”, a declarat purtătoarea de cuvânt a ISU Sibiu, Raluca Marcu.
Pompierii acționează la fața locului pentru ventilarea spațiilor inundate cu fum, a precizat sursa citată.
Conform Agerpres, cauza probabilă de izbucnire a incendiului urmează să fie stabilită.
Citește și: 2 morți într-un incendiu izbucnit într-un hotel din Prahova | VIDEO













