MARAMUREȘ: Pasajul rutier de la intrarea și ieșirea din Baia Mare, deschis la începutul lunii iunie
Valoarea investiției se ridică la 80 de milioane de lei.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 14 Mai 2026, 10:59 • Actualizat: 14 Mai 2026, 10:59
Pasajul rutier construit pe DN 1C, a doua cale de acces spre municipiul Baia Mare, va fi deschis circulației în luna iunie, anunță, miercuri, primarul Doru Dăncuș. Drumul asigură legătura cu judeţele Cluj, Sălaj şi Satu Mare.
„Termenul de finalizare este data de 10 iunie. Gradul de execuţie este de 85% în acest moment. Vom da în primă fază circulaţia provizoriu pe acest pasaj pentru ca să putem să mai lucrăm la sensul giratoriu şi la toate celelalte mici lucrări care trebuie făcute.
Lucrarea va fi continuată şi în viitor fiindcă ne propunem să facem o lărgire la patru benzi de la capătul şantierului până la intrarea înspre Recea şi, totodată, înspre municipiul Baia Mare”, a spus Doru Dăncuş.
Unul dintre cele mai aglomerate tronsoane spre Baia Mare
Al doilea pasaj rutier de acces rutier spre municipiul Baia Mare va contribui la fluidizarea traficului, precizează Agerpres.
„E unul dintre cele mai aglomerate tronsoane de circulaţie din şi înspre Baia Mare, localităţile învecinate şi judeţele limitrofe Maramureşului, iar pasajul rutier va prelua o mare parte din acest trafic, orientându-l spre alte drumuri de legătură.
Practic, DN 1C e principalul drum de acces spre Baia Mare dinspre judeţele Cluj şi Sălaj şi asigură o altă conexiune cu drumul de legătură spre judeţul Satu Mare, respectiv punctul de frontieră Petea spre Ungaria şi Halmeu spre Ucraina”, a menţionat edilul.
Pasajul, cunoscut la nivel local sub denumirea „Clubul Văcarilor”, are o valoare de investiţie de 80 de milioane de lei, asigurată prin PNRR, fonduri guvernamentale şi bugetul judeţean.
Citește și: Aeroportul Internațional Maramureș va avea propriul sistem de energie solară, pentru reducerea costurilor













