NEAMȚ: Bătrân din Tazlău, jefuit de un bărbat angajat să-l ajute în gospodărie
Bătrânului i-a fost sustrasă suma de 28.000 de lei.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 28 Mai 2025, 18:31 • Actualizat: 28 Mai 2025, 18:31
Un bărbat de 70 din localitatea Tazlău a fost jefuit de economiile în valoare de 28.000 de lei de un bărbat pe care îl angajase să-l ajute cu treburi în gospodărie, transmite, miercuri, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Neamţ.
Cei doi concubini, reținuți pentru furt calificat
„Din verificările efectuate de poliţişti s-a constatat că, la data de 26 mai, persoana vătămată ar fi solicitat unui bărbat în vârstă de 46 ani, să îl ajute cu diverse treburi gospodăreşti. După finalizarea activităţilor, cei doi ar fi consumat împreună băuturi alcoolice. La locuinţa persoanei vătămate s-ar fi prezentat şi o femeie de 49 ani, concubina bărbatului de 46 ani.
A doua zi, în jurul orei 04:00, persoana vătămată a constatat lipsa telefonului mobil şi a sumei de bani, anunţând organele de poliţie”, a declarat purtătoarea de cuvânt a IPJ Neamţ, agenta principală Andreea Atomei.
Poliţiştii au efectuat o percheziţie domiciliară la imobilul celor doi concubini unde a fost găsită suma de bani, dar şi telefonul. Cei doi au fost reţinuţi pentru 24 ore pentru comiterea infracţiunii de furt calificat, precizează Agerpres.
Citește și: Percheziții domiciliare, la suspecți de proxenetism din Constanța













