Numărul urșilor în județul Vaslui, în creștere
Locuitorii au fost avertizați să nu se apropie de animale şi să anunţe imediat prezenţa acestora la numărul de urgenţă 112.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 29 August 2025, 17:02
Autoritățile vasluiene au emis o serie de măsuri de prevenție, după ce numărul urşilor a crescut în ultima perioadă la nivelul judeţului.
Prefectul judeţului Vaslui, Eduard Popica, a declarat că, deşi în anii trecuţi urşii nu ridicau probleme în zonă, situaţia actuală impune elaborarea unei strategii pentru gestionarea fenomenului.
Locuitorii, avertizați de prezența animalelor
„În momentul de faţă ne confruntăm în judeţul Vaslui cu o creştere a numărului de urşi. Nu avem o situaţie exactă a lor, pentru că, aşa cum ştim bine cu toţii, aceştia migrează dintr-un judeţ în celălalt. Important este faptul că în ultimii doi ani de zile, cazurile şi apelurile 112, prin care au fost identificate aceste animale, s-au înmulţit. Nu mai devreme de acum o lună de zile, la Alexandru Vlahuţă a fost văzut un exemplar. Avem şi imagine cu el, un exemplar destul de mare, dar am avut cazuri şi la Gârceni, în estul judeţului şi în nordul judeţului, la Băceşti. Lucrăm şi am format acele comisii la nivel de primărie, astfel încât în momentul în care sunt identificate, văzute aceste animale, comisiile să acţioneze cu promptitudine. Totodată, în şedinţa Colegiului Prefectural de luna trecută, în care Garda Forestieră şi-a prezentat raportul, am redeschis acest subiect, astfel încât toate instituţiile angrenate în acest fenomen să fie pregătite pentru orice eventualitate”, a declarat Eduard Popica.
Prefectul a precizat că primarii au fost instruiți să informeze cetățenii despre comportamentul adecvat în cazul în care este semnalată prezenţa urşilor.
Conform Agerpres, locuitorii au fost avertizați să nu se apropie de animale şi să anunţe imediat prezenţa acestora la numărul de urgenţă 112.
Citește și: O ursoaică şi doi pui, capturaţi şi relocaţi din curtea unei case din Petriş













