OLT: Percheziții DIICOT în cazul a trei persoane cu dizabilități supuse la muncă zilnică forțată
Indemnizaţiile primite de victime în urma încadrării în grad de handicap au fost încasate fără drept.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 19 Noiembrie 2025, 12:04 • Actualizat: 19 Noiembrie 2025, 12:04
Trei persoane cu dizabilități ar fi fost supuse la muncă zilnică forţată într-o gospodărie. Două percheziții domiciliare au fost efectuate, miercuri, de poliţiştii de combatere a criminalităţii organizate şi procurorii DIICOT Olt. A fost deschis dosar penal pentru trafic de persoane, transmite Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Olt.
Indemnizațiile persoanelor cu handicap, încasate fără drept
Persoana care ar fi forţat cele trei victime să lucreze în gospodăria sa le-ar fi luat acestora şi indemnizaţiile primite în urma încadrării în grad de handicap, menționează Agerpres.
„Din actele de urmărire penală a reieşit faptul că, o persoană, profitând de starea de vulnerabilitate a trei persoane vătămate (doi bărbaţi şi o femeie), cauzată de afecţiuni psihice (încadrate medical cu grad de handicap), le-ar fi recrutat şi adăpostit în gospodăria sa, unde le-ar fi supus la muncă zilnică forţată.
De asemenea, persoana în cauză ar fi încasat, fără drept, indemnizaţiile primite lunar de către victime, ca urmare a încadrării în grad de handicap”, a precizat sursa citată.
În cauză au loc audieri la sediul DIICOT - Biroul Teritorial Olt, percheziţiile fiind realizate cu sprijinul poliţiştilor IPJ Olt şi jandarmilor de la Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Olt.
Citește și: Condiții de cazare mai bune pentru cele 40 de persoane cu dizabilități de la Centrul Lungești | VIDEO













