ORADEA: Reabilitarea energetică a Spitalului Clinic Municipal, cu fonduri de peste 47 milioane de lei
Lucrările includ reabilitarea termică a clădirilor, înlocuirea tâmplăriei, montarea de elemente parasolare şi modernizarea acoperişului şi a sistemelor de încălzire şi ventilaţie.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 28 Aprilie 2026, 13:05 • Actualizat: 28 Aprilie 2026, 13:05
Lucrările de reabilitare energetică a Spitalului Clinic Municipal „Dr. Gavril Curteanu” din Oradea au fost finalizate, anunță, marți, Primăria. Valoarea proiectului se ridică la peste 47 milioane de lei, din care 30 de milioane de lei au reprezentat finanţare europeană.
Potrivit unui comunicat al primăriei, implementarea proiectului 'Creşterea performanţei energetice a Spitalului Clinic Municipal Dr. Gavril Curteanu Oradea' a fost programată pentru perioada 8 iulie 2024 - 07 mai 2026, în cadrul Programului Regional Nord-Vest 2021-2027.
Consumul de energie, redus cu aproximativ 50%
Obiectivul general al investiţiei a vizat creşterea eficienţei energetice, îmbunătăţirea gestionării energiei şi utilizarea surselor regenerabile în infrastructura medicală, în vederea reducerii consumurilor energetice şi a emisiilor de gaze cu efect de seră, relatează Agerpres.
Intervenţiile au vizat două corpuri de clădire - C1 (P+10E, fără centrala termică) şi C2 (P+4E) - acoperind o suprafaţă construită de 2.778 mp şi o suprafaţă desfăşurată de 19.871 mp. În urma lucrărilor, consumul anual de energie primară a fost redus cu aproximativ 50%, iar emisiile de CO2 au scăzut la 26,13 kg/mp/an, sub pragul de 27 kg/mp/an.
Lucrările au inclus reabilitarea termică a clădirilor, înlocuirea tâmplăriei, montarea de elemente parasolare şi modernizarea acoperişului, precum şi modernizarea sistemelor de încălzire şi ventilaţie.
Au fost instalate pompe de căldură sol-apă şi aer-apă, iar ventilarea a fost îmbunătăţită prin sisteme cu recuperare de căldură de peste 90% şi aport integral de aer proaspăt, eliminând recircularea aerului între saloane.
Panouri fotovoltaice și sistem pentru monitorizarea consumului
Totodată, au fost reabilitate instalaţiile sanitare şi electrice, fiind montate echipamente eficiente, inclusiv iluminat LED. Spitalul a fost dotat cu panouri fotovoltaice, sistem de stocare a energiei şi un sistem inteligent de management al clădirii, care permite monitorizarea consumurilor în timp real. De asemenea, au fost înlocuite ascensoarele şi modernizată centrala termică, iar lucrările au inclus şi intervenţii conexe, precum refacerea rampelor exterioare.
Proiectul a fost cofinanţat din Fondul European de Dezvoltare Regională, prin Agenţia de Dezvoltare Regională Nord-Vest, în cadrul obiectivului „O Europă mai verde”, axat pe eficienţa energetică în clădirile publice.
Valoarea finanţării prin Programul Regional Nord-Vest 2021-2027 este de aproximativ 12,96 milioane de lei, din care 7,86 milioane de lei provin din FEDR, iar peste 1,2 milioane de lei reprezintă contribuţia de la bugetul naţional.
Valoarea totală a proiectului, aferentă ambelor etape de finanţare (POR 2014-2020 şi PR NV 2021-2027), se ridică la 47,61 milioane de lei, din care 30,32 milioane de lei sunt fonduri nerambursabile ale Uniunii Europene.
Citește și: Grădina Urbană Nufărul, realizată de Primăria Oradea cu 64 de milioane de lei













