Sursa ta de încredere

Prima stație de plată multifuncțională pentru contribuabili, instalată la Oradea

Echipamentul este amplasat în apropierea sediului Primăriei Municipiului Oradea și permite, în premieră națională, accesul digital la servicii publice şi plăţi curente.

Prima stație de plată multifuncțională pentru contribuabili, instalată la Oradea
Foto: Primăria Oradea

Articol de Diana Oprea, Publicat: 14 Mai 2026, 13:41  • Actualizat: 14 Mai 2026, 13:41

O stație de plată multifuncțională, de tip selfpay, va fi instalată ca prim pas în strategia de digitalizare a serviciilor publice oferite de Primăria Oradea, anunță, joi, administraţia locală.

Plata taxelor și impozitelor către primării din alte județe

Potrivit unui comunicat al primăriei, proiectul este implementat prin Direcţia Patrimoniu Imobiliar - Serviciul Gestionare Parcări. Echipamentul este amplasat pe stradă, în imediata vecinătate a sediului Primăriei Municipiului Oradea şi permite, dincolo de plata taxei de parcare, accesul la o gamă extinsă de servicii publice şi plăţi curente, într-un singur punct, fără deplasarea la ghişeu.

Noul terminal integrează, într-o interfaţă modernă cu ecran tactil, cele mai utilizate servicii de plată pentru cetăţeni: taxe şi impozite locale, parcări, facturi de utilităţi, rate bancare, asigurări, precum şi taxe auto şi pentru acte de identitate. Sistemul permite inclusiv achitarea obligaţiilor fiscale către primării din alte judeţe, relatează Agerpres.

Plata se poate efectua atât cu cardul bancar, cât şi cu bancnote. Pentru fiecare tranzacţie, aparatul eliberează chitanţă, iar plata facturilor şi taxelor se poate face şi prin scanarea codului de bare imprimat pe factură sau pe decizia de impunere, mai precizează comunicatul menţionat.

Echipamentul, implementat gratuit de compania dezvoltatoare

Directorul Direcţiei Imobiliare din Primăria Oradea, Lucian Popa a declarat că amplasarea acestui echipament smart nu implică, deocamdată, costuri pentru administraţie.

Potrivit acestuia, echipamentul a fost pus la dispoziţie gratuit de compania dezvoltatoare, urmând ca municipalitatea să decidă în următoarele luni dacă sistemul va fi extins şi în alte zone ale oraşului.

„Reprezentanţii firmei EasyPay System au venit să ne spună că au dezvoltat această soluţie după implementarea parcometrelor inteligente şi s-au oferit să facă un proiect pilot.

Practic, lasă gratuit o astfel de staţie pentru ca orădenii să o testeze, iar după una-două-trei luni să vedem cum funcţionează şi care este reacţia oamenilor. Este o premieră la nivel naţional”, a declarat directorul Lucian Popa.

Posibilitatea de extindere

Dacă proiectul va fi bine primit de cetăţeni, Primăria ar putea decide amplasarea mai multor astfel de terminale atât în zona centrală, cât şi în cartiere.

Directorul a precizat că municipalitatea nu ar urma să cumpere echipamentele, ci doar să plătească o chirie lunară „modică” pentru utilizarea lor. În schimb, compania furnizoare ar avea obligaţia să asigure mentenanţa, service-ul şi funcţionarea permanentă a staţiilor.

„Ei îşi recuperează banii din comisioanele de tranzacţionare, exact ca sistemele self-pay existente. Noi nu investim bani în achiziţia aparatelor”, a explicat Popa.

Oficialul a subliniat că proiectul face parte din strategia de digitalizare a serviciilor publice şi de facilitare a accesului cetăţenilor la metode moderne de plată.

Citește și: Aeroportul Internațional Maramureș va avea propriul sistem de energie solară, pentru reducerea costurilor

Focar de pestă a micilor rumegătoare, în județul Mureș: Sute de ovine, euthanasiate
Știri locale 09 Iunie 2026, 13:44

Focar de pestă a micilor rumegătoare, în județul Mureș: Sute de ovine, euthanasiate

Autoritățile au activat de îndată procedurile de intervenție prevăzute de legislația europeană și națională.

Focar de pestă a micilor rumegătoare, în județul Mureș: Sute de ovine, euthanasiate
VASLUI: Anchetă în cazul a 3 muncitori electrocutați în timpul unor lucrări la un stabilizator electric
Știri locale 09 Iunie 2026, 13:10

VASLUI: Anchetă în cazul a 3 muncitori electrocutați în timpul unor lucrări la un stabilizator electric

Activitatea punctului electric a fost sistată de reprezentanţii Inspectoratului Teritorial de Muncă (ITM) Vaslui.

VASLUI: Anchetă în cazul a 3 muncitori electrocutați în timpul unor lucrări la un stabilizator electric
BIHOR: Primăria Oradea va construi prima școală nouă cu fonduri europene
Știri locale 09 Iunie 2026, 12:19

BIHOR: Primăria Oradea va construi prima școală nouă cu fonduri europene

Investiția depășește suma de 200 de milioane de lei.

BIHOR: Primăria Oradea va construi prima școală nouă cu fonduri europene
GORJ: Copil de 2 ani din Târgu Jiu, mort după ce s-a înecat în râul Amaradia
Știri locale 09 Iunie 2026, 11:23

GORJ: Copil de 2 ani din Târgu Jiu, mort după ce s-a înecat în râul Amaradia

A fost întocmit un dosar penal pentru ucidere din culpă.

GORJ: Copil de 2 ani din Târgu Jiu, mort după ce s-a înecat în râul Amaradia
CFR Călători: Trenurile nu vor opri în stația Costinești Tabără, în perioada 13–30 iunie
Știri locale 09 Iunie 2026, 10:40

CFR Călători: Trenurile nu vor opri în stația Costinești Tabără, în perioada 13–30 iunie

Pasagerii care au achiziţionat deja bilete cu plecare din sau sosire în staţia Costineşti Tabără vor utiliza staţia Costineşti.

CFR Călători: Trenurile nu vor opri în stația Costinești Tabără, în perioada 13–30 iunie
CONSTANȚA: Şoferul unui TIR scăpat de sub control în trafic ar fi suferit o criză diabetică
Știri locale 09 Iunie 2026, 07:07

CONSTANȚA: Şoferul unui TIR scăpat de sub control în trafic ar fi suferit o criză diabetică

Două persoane au fost rănite și zece vehicule au fost avariate în accident.

CONSTANȚA: Şoferul unui TIR scăpat de sub control în trafic ar fi suferit o criză diabetică
85 de ani de la pogromul de la Iași
Știri locale 08 Iunie 2026, 20:28

85 de ani de la pogromul de la Iași

La sfârșitul lunii iunie, autoritățile vor organiza mai multe evenimente pentru a comemora cele peste 13.000 de victime.

85 de ani de la pogromul de la Iași
Alba: Mesaj RO-ALERT după apariția unui urs în Cetatea de Baltă
Știri locale 08 Iunie 2026, 14:05

Alba: Mesaj RO-ALERT după apariția unui urs în Cetatea de Baltă

Duminică, potrivit unor localnici, un urs ar fi atacat o stână din Tătărlaua, comuna Cetatea de Baltă.

Alba: Mesaj RO-ALERT după apariția unui urs în Cetatea de Baltă

Radio România Actualitați

Cod galben de inundații pe râuri din 10 județe

Cod galben de inundații pe râuri din 10 județe

Cod galben de inundații pe râuri din 10 județe
Zeci de legumicultori din județul Giurgiu s-au înscris în programul "Usturoiul"

Zeci de legumicultori din județul Giurgiu s-au înscris în programul "Usturoiul"

Zeci de legumicultori din județul Giurgiu s-au înscris în programul "Usturoiul"
Problema urşilor care ajung în localităţi poate fi gestionată, susține ministrul Diana Buzoianu

Problema urşilor care ajung în localităţi poate fi gestionată, susține ministrul Diana Buzoianu

Problema urşilor care ajung în localităţi poate fi gestionată, susține ministrul Diana Buzoianu
Eugen Tomac, la RRA: Lipsa unui guvern învestit pune în pericol fondurile europene

Eugen Tomac, la RRA: Lipsa unui guvern învestit pune în pericol fondurile europene

Eugen Tomac, la RRA: Lipsa unui guvern învestit pune în pericol fondurile europene