Primăria Capitalei organizează o campanie de donare de sânge
Recoltarea se va face luni, 21 iulie, în intervalul 08.30-12.30.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 16 Iulie 2025, 13:44 • Actualizat: 16 Iulie 2025, 13:44
O campanie de donare de sânge va fi organizată luni, 21 iulie, de Primăria Capitalei în parteneriat cu Centrul de Transfuzie Sanguină Bucureşti.
Bucureștenii sunt invitați să se alăture la sediul municipalităţii, situat pe Bulevardul Regina Elisabeta, nr. 47, în intervalul 08.30-12.30, precizează PMB într-o postare pe Facebook, publicată miercuri.
Personalul medical al Centrului de Transfuzie Sanguină Bucureşti va oferi îngrijire şi suport medical donatorilor de sânge pe toată durata sesiunii de recoltare.
Pentru înscriere şi informaţii despre condiţiile obligatorii pentru donare, este necesară completarea acestui formular.
Criteriile pentru donare
- vârsta cuprinsă în intervalul 18-60 ani;
- greutate peste 50 kilograme;
- puls regulat, între 60 şi 100 bătăi/minut;
- tensiune arterială sistolică între 100 şi 180 mmHg;
- să nu fi suferit în ultimele 6 luni intervenţii chirurgicale;
- femeile să nu fie însărcinate, în perioada de lăuzie, în perioada menstruală;
- să nu fi consumat grăsimi sau băuturi alcoolice cu cel puţin 48 de ore înaintea donării;
- să nu fie sub tratament pentru diferite afecţiuni: hipertensiune, boli de inimă, boli renale, boli psihice, boli hepatice, boli endocrine.
- să nu existe un istoric medical de hepatită (de orice tip), TBC, sifilis, malarie, epilepsie şi alte boli neurologice, boli psihice, bruceloză, ulcer, diabet zaharat, boli de inimă, boli de piele precum psoriazis sau vitiligo, miopie forte peste şase dioptri, cancer.
Citește și: Asistenți medicali de la Spitalul Filantropia din Craiova, judecați pentru transfuzii de sânge mortale













