RMN portabil, în premieră națională la Spitalul Clinic de Urgență din Iași
Noul aparat mobil permite efectuarea investigațiilor chiar lângă blocul operator și secțiile de terapie intensivă.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 04 Decembrie 2025, 13:01 • Actualizat: 04 Decembrie 2025, 13:00
Primul RMN portabil din România a fost inaugurat la Spitalul Clinic de Urgenţă „Prof. Dr. Nicolae Oblu” din Iaşi, a anunțat joi instituția.
Achiziția a fost realizată cu fonduri de la Ministerul Sănătăţii, în cadrul unui pachet de investiţii medicale în valoare de 5,5 milioane de euro.
Investiții totale de 5,5 milioane de euro
Potrivit unei informări de presă, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a efectuat joi o vizită în cadrul spitalului pentru a verifica stadiul investiţiilor realizate din fonduri europene în unitatea medicală.
Potrivit Agerpres, noul aparat mobil RMN permite efectuarea investigațiilor chiar lângă blocul operator și secțiile de terapie intensivă.
„Prin eliminarea transportului pacienţilor critici, siguranţa acestora creşte semnificativ”, se menționează în comunicatul de presă.
Citește și: Secțiile de Urologie și Oftalmologie ale SJU Reșița, dotate cu echipamente moderne













