Spital municipal, în premieră la Sibiu
Spitalul General Căi Ferate, aflat în subordinea Ministerului Transporturilor, a fost preluat de municipalitate.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 30 Decembrie 2025, 17:13 • Actualizat: 30 Decembrie 2025, 17:39
Municipiul Sibiu va avea, pentru prima dată, un spital municipal, după ce Consiliul Local a aprobat marți, în unanimitate, preluarea Spitalului General Căi Ferate din subordinea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii în proprietatea publică a orașului și în administrarea autorității locale.
„Transferul Spitalului General CF Sibiu către Primăria Municipiului Sibiu marchează un pas esenţial în dezvoltarea sistemului medical local, cu beneficii directe pentru accesul şi calitatea serviciilor de sănătate oferite comunităţii.
Reabilitarea, în valoare de 45 de milioane de euro
Prin aprobarea de către Consiliul Local a proiectului de hotărâre promovat de către doamna primar Astrid Fodor, astăzi autoritatea locală îşi reafirmă dorinţa şi angajamentul preluării unităţii sanitare şi continuarea dezvoltării acesteia.
Preluarea Spitalului General CF Sibiu este soluţia concretă prin care Municipiul Sibiu dobândeşte spitalul municipal pe care alte oraşe îl au deja. Următorul proiect major este reabilitarea, extinderea şi modernizarea spitalului, pentru a asigura o infrastructură medicală modernă şi de calitate.
Proiectul este deja înregistrat, urmând semnarea contractului de finanţare din fonduri nerambursabile. Sibienii merită să aibă acces rapid şi sigur la servicii medicale publice eficiente, chiar aici, acasă”, a declarat managerul Spitalului General Căi Ferate Sibiu, Ştefania Şerban.
Proiectul de reabilitare şi modernizare al spitalului sibian presupune o investiţie de 45 de milioane de euro, menționează Agerpres.
Citește și: Principala arteră de circulație din Râmnicu Vâlcea, Calea Traian, reabilitată cu fonduri europene













