TIMIȘ: Echipajele ISU au transportat oameni ai străzii în adăposturi, pe timp de noapte
Acțiunile pentru prevenirea deceselor prin hipotermie au fost intensificate, pe fondul temperaturilor de minus 17 grade Celsius.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 09 Ianuarie 2026, 12:57 • Actualizat: 09 Ianuarie 2026, 12:57
Echipajele operative ale ISU Timiș au identificat, în noaptea de joi spre vineri, în timpul patrulelor pentru protejarea persoanelor vulnerabile, 6 oameni ai străzii, pe care i-au transportat în adăposturi special amenajate din municipiul Timişoara.
Temperaturile de minus 17 grade Celsius au dus la intensificarea acţiunilor ISU Timiş pentru prevenirea deceselor prin hipotermie, astfel că, pe parcursul nopţii, au fost desfăşurate 27 de misiuni de patrulare pentru identificarea persoanelor fără adăpost, relatează Agerpres.
Șase persoane, transportate la adăposturi
În urma acestora au fost identificate opt persoane, dintre care şase au fost transportate la adăposturi specializate, iar două au refuzat sprijinul oferit, arată, vineri, o informare de presă a ISU Timiş.
ISU face apel la cetăţeni ca, în cazul în care observă persoane aflate în situaţii de risc, să solicite sprijinul autorităţilor, atenţii sporite fiind necesare şi faţă de alte categorii vulnerabile, precum copiii şi persoanele vârstnice, pentru protejarea acestora în condiţii de siguranţă.
Totodată, ISU Timiş a informat că nu s-au înregistrat noi avarii în judeţ privind alimentarea cu energie electrică. Singura localitate alimentată temporar cu energie electrică prin intermediul unui generator de mare capacitate, pus la dispoziţie de ISU Timiş, este Homojdia.
Citește și: Intervenții ale pompierilor în județul Botoșani: 10 persoane, salvate din autoturisme înzăpezite













