VASLUI: 32 de puncte de prim ajutor în caz de caniculă, amplasate pe raza județului
Autoritățile anunță o perioadă cu temperaturi ridicate.
Articol de Iulian Busan, Publicat: 21 Iunie 2024, 15:37 • Actualizat: 21 Iunie 2024, 16:53
Pentru a veni în sprijinul cetățenilor nevoiți să părăsească locuința pe vreme de caniculă, autoritățile din județul Vaslui au pus la dispoziția localnicilor peste 30 de puncte de prim ajutor şi distribuţie a apei potabile pentru perioada caniculară, pe toată raza județului.
Puncte de prim ajutor și hidratare
În municipiul de reședință Vaslui, dar și în municipiul Bârlad, au fost amplasate opt puncte de prim ajutor, la Huși funcționează 14 puncte pentru asistență medicală și aprovizionarea cu apă potabilă pentru locuitori, iar oraşele Negreşti şi Murgeni figurează cu câte un punct.
„Pentru a veni în sprijinul locuitorilor judeţului care se află în spaţii deschise în perioada de caniculă, inclusiv al categoriilor vulnerabile, precizăm că în judeţul Vaslui au fost organizate puncte de prim ajutor şi distribuire apă potabilă în zone intens circulate. Direcţia de Sănătate Publică Vaslui recomandă populaţiei să ţină cont de sfaturile medicilor şi să evite, pe cât posibil, expunerea prelungită la soare între orele 11.00-18.00”, precizează reprezentanţii DSP Vaslui.
Recomandările autorităților
Pe timp de caniculă, autorităţile sanitare recomandă populaţiei consumul de alimente proaspete, achiziţionate din magazine care dispun de instalaţii frigorifice funcţionale, dar şi fructe şi legume proaspete, acestea având o valoare calorică mică şi cu un conţinut mare de apă, relatează Agerpres.
Autoritățile recomandă cetăţenilor să evite activităţile în exterior care necesită consum mare de energie, iar dacă expunerea la soare la orele amiezii este absolut necesară, se recomandă o ţinută corespunzătoare, ce implică protecția capului cu o pălărie de soare sau umbrelă, precum și îmbrăcăminte în culori deschise, din fibre organice.
Cei mici, seniorii și cardiacii sunt la risc
„O atenţie deosebită trebuie acordată în această perioadă copiilor, vârstnicilor şi bolnavilor cu afecţiuni cardio-vasculare. Persoanele care suferă de anumite afecţiuni îşi vor continua tratamentul conform indicaţiilor medicului. Este foarte util ca, în această perioadă, persoanele cu afecţiuni cronice, cardio-vasculare, hepatice, renale sau cu hipertensiune să consulte medicul curant în vederea adaptării schemei terapeutice la condiţiile existente. Pentru a preveni îmbolnăvirile în rândul copiilor, recomandăm hidratarea corespunzătoare şi supravegherea acestora, realizarea unui ambient cât mai normal, ferit de căldură, umiditate excesivă şi curenţi de aer. Copiii nu vor fi scoşi din casă decât în afara perioadei caniculare din zi şi, obligatoriu, cu pălăriuţa de protecţie pe cap. La cel mai mic semn de suferinţă a copilului, se recomandă prezentarea la medicul de familie care va decide conduita terapeutică”, transmit reprezentanţii DSP Vaslui.













