Curs online despre arhitectura neoromânească, organizat de Fundația Calea Victoriei
Cursanții vor explora clădirile românești din secolul al XIX-lea şi de după Primul Război Mondial.
Publicat: 10 Iulie 2025, 15:18 • Actualizat: 10 Iulie 2025, 15:18
Un curs online de arhitectură, intitulat „Ce e românesc în arhitectura «neoromânească»?” va fi organizat online, între 14 și 16 iulie, de Fundaţia Calea Victoriei din Capitală.
Prin intermediul arhitecturii, cursanții vor descoperi ingredientele şi procedeele de exprimare ale construcţiilor românești din secolul al XIX-lea şi de după Primul Război Mondial, informează un comunicat al instituției.
Explorarea arhitecturii și a figurilor celebre din domeniu
Întâlnirile vor aduce în prim-plan clădirile și arhitecții care le-au creat, începând cu Ion Mincu și fondatorii Școlii Naționale, continuând cu perioada interbelică, în special cu deceniul domniei lui Carol al II-lea.
„Vom vedea cum poate fi, potrivit realismului socialist, arhitectura naţională în formă şi socialistă în conţinut. Vom discuta despre arhitectura cu specific naţional de după 1965, «culminând» cu centrele civice şi, la final, cu noul centru civic din Bucureşti. Vom încerca să răspundem, împreună, la întrebarea: există o arhitectură românească? Personajele cursului vor fi Ion Mincu, cei doi Cerchez, Petre Antonescu, apoi Constantin Joja şi Nicolae Goga, Henrieta Delavrancea-Gibory, Nicolae Porumbescu şi Anca Petrescu”, se arată în comunicat.
Cursul are loc online, live, pe platforma Zoom, în intervalul 19.00-21.00 şi nu se înregistrează, relatează Agerpres.
Citește și: A II-a ediție a Salonului Internaţional de Arte Vizuale „Martha Bibescu”, organizată la Palatul Mogoşoaia













