Acordul UE-Mercosur: Eurodeputații depun moțiune de cenzură și cer avizul CJUE
În cazul în care avizul Curţii este negativ, acordul nu poate intra în vigoare decât dacă este modificat.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 16 Ianuarie 2026, 16:09 • Actualizat: 16 Ianuarie 2026, 16:09
Eurodeputații au depus o nouă moţiune de cenzură împotriva Comisiei Europene din cauza acordurilor UE-Mercosur şi două propuneri ale deputaţilor care solicită Curţii de Justiţie a UE un aviz privind compatibilitatea acestora cu tratatele UE, acestea urmând să fie dezbătute în ianuarie, în Parlamentul European.
În urma semnării Acordului de parteneriat şi a Acordului comercial interimar, programate pentru sâmbătă, 17 ianuarie, în Paraguay, plenul PE se va pronunţa miercuri, la Strasbourg, în privinţa a două propuneri ale eurodeputaţilor care solicită Curţii de Justiţie a UE evaluări ale temeiurilor lor juridice.
În cazul în care o propunere este aprobată, aceasta va declanşa revizuiri juridice de către CJUE înainte ca eurodeputaţii şi statele membre să poată proceda la ratificarea acordurilor, informează PE într-un comunicat.
În conformitate cu tratatele UE, un stat membru, Parlamentul European, Consiliul sau Comisia pot obţine avizul Curţii de Justiţie cu privire la compatibilitatea cu tratatele a unui acord preconizat. În cazul în care avizul Curţii este negativ, acordul nu poate intra în vigoare decât dacă este modificat.
Citește și: UE şi Mercosur se întâlnesc pentru a semna un acord comercial istoric













