Agenția meteo a ONU confirmă cel mai fierbinte deceniu de la începutul măsurătorilor
Anul 2024 a fost cel mai cald înregistrat, cu aproximativ 1,55 grade Celsius peste media preindustrială.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 Martie 2026, 08:02 • Actualizat: 23 Martie 2026, 08:08
Perioada 2015-2025 a fost cea mai caldă de la începutul măsurătorilor, a anunțat luni agenția meteorologică a ONU.
Raportul Organizației Meteorologice Mondiale (WMO) arată că intervalul include cei mai călduroși 11 ani înregistrați de la începutul măsurătorilor, în 1850.
Potrivit raportului State of the Global Climate, anul 2025 a fost al doilea sau al treilea cel mai cald an din istorie, cu o temperatură medie globală de aproximativ 1,43 grade Celsius peste nivelul preindustrial.
O evaluare anterioară a WMO indica faptul că 2025 se numără printre cei mai calzi trei ani înregistrați, amintește Reuters.
Pierderea masei ghețarilor în zone-cheie s-a situat printre cele mai severe valori consemnate, cu scăderi excepționale raportate în Islanda și America de Nord.
„Starea climei globale este una de urgență. Planeta Pământ este împinsă dincolo de limitele sale. Fiecare indicator climatic major semnalează un cod roșu”, a declarat secretarul general al ONU, Antonio Guterres.
Raportul confirmă, de asemenea, că anul 2024 a fost cel mai cald înregistrat, cu aproximativ 1,55 grade Celsius peste media preindustrială.
Guvernele s-au angajat, prin Acordul de la Paris din 2015, să evite depășirea pragului de încălzire globală de 1,5 grade Celsius.
Citește și: Garda Națională de Mediu anunță măsuri mai stricte împotriva traficului de deșeuri













