Ambasadorul Nirenberg: Parteneriatul dintre Statele Unite şi România nu a fost niciodată mai puternic şi mai important ca acum | VIDEO
"Aştept cu nerăbdare să susţin agenda «America First» a preşedintelui [Donald] Trump", transmite diplomatul.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 Martie 2026, 20:56 • Actualizat: 23 Martie 2026, 21:05
Noul ambasador al Statelor Unite la Bucureşti se declară ”recunoscător” preşedintelui american pentru desemnarea sa ca reprezentantul ”în această ţară remarcabilă”.
”Parteneriatul dintre Statele Unite şi România nu a fost niciodată mai puternic şi mai important ca acum. Aştept cu nerăbdare să susţin agenda «America First» a preşedintelui [Donald] Trump şi să consolidez cooperarea Statelor Unite şi României în trei domenii cheie”, transmite Darryl Nirenberg.
Într-un mesaj publicat de Ambasada SUA, diplomatul a invocat consolidarea parteneriatului în domeniul apărării şi securităţii, în calitate de aliaţi NATO, extinderea relaţiilor comerciale, inclusiv în domeniul energiei şi al tehnologiei, şi aprofundarea legăturilor strânse dintre cele două ţări.
Citește și: Regimul iranian dezminte orice negociere cu SUA, contrazicându-l pe Trump













