Danemarca extinde serviciul militar obligatoriu şi la femei
Decizia a fost luată în contextul preocupărilor în materie de securitate.
Articol de Victor Marin, Publicat: 01 Iulie 2025, 21:24
Danemarca şi-a extins marţi serviciul militar obligatoriu şi la femei, în contextul în care ţara nordică încearcă să recruteze cât mai mulţi soldaţi şi să-şi consolideze apărarea pe fondul preocupărilor în creştere în toată Europa privind securitatea.
În conformitate cu o lege adoptată de parlamentul danez în iunie 2023, Danemarca le va impune femeilor care împlinesc 18 ani după 1 iulie 2025 să se înregistreze pentru zile de evaluare în vederea unei eventuale recrutări militare, aliniindu-se măsurilor deja în vigoare pentru bărbaţi.
Până în prezent, femeile, care anul trecut reprezentau aproximativ 24% din totalul recruţilor, puteau intra în armată pe bază de voluntariat, relatează Reuters.
Conform legislaţiei daneze, mai întâi pentru serviciul militar obligatoriu sunt înscrişi voluntarii, iar restul intră într-un sistem de loterie.
Potrivit Agerpres, când femeile daneze vor împlini 18 ani, ele vor fi înscrise într-un sistem de loterie, în condiţii de egalitate cu bărbaţii.
Danemarca, ţară care alături de aliaţii din NATO a convenit săptămâna trecută să majoreze cheltuielile pentru apărare, intenţionează să crească gradual durata perioadei de serviciu militar de la patru la 11 luni în 2026 şi de asemenea numărul recruţilor care efectuează serviciul militar, de la circa 5.000 în prezent la 7.500 în 2033.
Citește și: Armata israeliană a recuperat cadavrele altor 3 ostatici din Fâşia Gaza













