Edilul Ciprian Ciucu critică suspendarea reorganizării Primăriei Capitalei: „Suntem într-o situaţie imposibilă”
Edilul deplânge că decizia a venit după două luni de la începerea procesului, perioadă în care au fost desfiinţate posturi, au fost create altele noi şi au avut loc plecări din instituţie.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 08 Iunie 2026, 11:01 • Actualizat: 08 Iunie 2026, 11:11
Primarul general al Capitalei atrage atenția că suspendarea în instanţă a reorganizării instituției pe care o conduce creează dificultăţi majore pentru administraţie, în condiţiile în care măsurile de restructurare au început deja să fie aplicate.
Ciprian Ciucu afirmă că decizia a venit după două luni de la începerea procesului, perioadă în care au fost desfiinţate posturi, au fost create altele noi şi au avut loc plecări din instituţie.
Într-o postare publicată pe reţelele sociale, edilul a descris actuala structură administrativă a Primăriei Capitalei drept una supradimensionată şi ineficientă. Potrivit acestuia, aparatul central al municipalităţii are 1.275 de posturi şi aproximativ 150 de funcţii de conducere, rezultat al unor acumulări succesive de personal în mandatele precedente.
„Suntem într-o situaţie imposibilă. [Judecătorii - n. red] au suspendat târziu. În acest interval au plecat oameni, s-au desfiinţat posturi, s-au creat alte posturi, conform necesităţilor din 2026, nu celor din 2010, 2018 sau 2022”, a notat primarul general.
Ciprian Ciucu a explicat că reorganizarea a urmărit reducerea numărului de funcţii de conducere de la 146 la 85 şi eliminarea unor structuri pe care le consideră depăşite sau fără activitate relevantă. El a dat ca exemplu existenţa unui serviciu dedicat organizării Campionatului European de Fotbal Euro 2020, structură care figura încă în organigramă, precum şi situaţia unor angajaţi care nu mai aveau atribuţii efective.
Primarul susţine că reforma administrativă era necesară deoarece instituţia nu a mai trecut printr-un proces amplu de reorganizare de aproximativ 16 ani. În opinia sa, administraţiile precedente au extins constant schema de personal, fără a implementa măsuri de eficientizare.
Ciprian Ciucu a precizat că Primăria Capitalei a obţinut anterior două decizii favorabile în instanţă în litigiile privind reorganizarea, însă una dintre instanţe a decis recent suspendarea măsurilor, ceea ce a generat incertitudine administrativă într-o perioadă în care municipalitatea derulează proiecte de investiţii şi finanţări importante.
Unul dintre argumentele invocate de edil în favoarea restructurării este posibilitatea de a redirecţiona economiile realizate către salarizarea angajaţilor performanţi. Potrivit acestuia, nivelul salariilor din Primăria Capitalei este inferior celui din unele primării de sector, iar reorganizarea ar fi permis majorarea veniturilor pentru personalul considerat competent şi implicat.
„Această restructurare mi-ar fi permis să cresc salariile. Ideea era să rămână cei care muncesc şi sunt competenţi, care să fie plătiţi corect”, a afirmat primarul.
Ciprian Ciucu a reiterat că reforma vizează nu doar aparatul central al Primăriei, ci şi un sistem administrativ pe care îl consideră excesiv de complex, format din 72 de instituţii subordonate şi 19 spitale aflate în administrarea municipalităţii. El susţine că reorganizarea urmăreşte creşterea eficienţei administrative şi reducerea influenţei unor structuri interne care, în opinia sa, au rămas neschimbate de-a lungul mai multor mandate.
Citește și: Lege specială a salarizării, cerută de Înalta Curte pentru magistrați













