Elevii intră, vineri, în vacanță
Articol de Diana Oprea, Publicat: 22 Octombrie 2025, 13:56 • Actualizat: 22 Octombrie 2025, 14:14
Elevii din învățământul preuniversitar vor intra în vacanță începând de vineri.
Copiii vor reveni la cursuri pe 3 noiembrie.
Anul şcolar viitor are 5 module de cursuri şi tot atâtea perioade de vacanţă, menţinând structura aplicată în ultimii ani, transmite Ministerul Educației.
Perioadele de cursuri și de vacanță
Perioade de cursuri
- 8 septembrie - 24 octombrie 2025
- 3 noiembrie - 19 decembrie 2025
- 8 ianuarie - 6 februarie / 13 februarie / 20 februarie 2026 (în funcție de decizia inspectoratelor școlare)
- 16 februarie / 23 februarie / 2 martie - 3 aprilie 2026 (după caz)
- 15 aprilie - 19 iunie 2026
Perioade de vacanță
- 25 octombrie - 2 noiembrie 2025
- 20 decembrie 2025 - 7 ianuarie 2026
- o săptămână între 9 februarie și 1 martie 2026 (la decizia inspectoratelor școlare)
- 4 - 14 aprilie 2026
- 20 iunie – 6 septembrie 2026 (vacanța de vară)
„Școala altfel” și „Săptămâna verde”
Programele educaționale „Școala altfel” și „Săptămâna verde” vor avea loc între 8 septembrie 2025 și 3 aprilie 2026, perioadele exacte fiind stabilite de fiecare unitate de învățământ în parte, scrie Radio România Reșița.
Durata anului școlar, în funcție de nivelul de studii
- Clasa a XII-a zi, a XIII-a seral și frecvență redusă: 34 de săptămâni, final pe 5 iunie 2026;
- Clasa a VIII-a: 35 de săptămâni, final pe 12 iunie 2026;
- Liceu tehnologic și învățământ profesional: 37 de săptămâni, final pe 26 iunie 2026.
În perioadele dedicate „Școlii altfel” și „Săptămânii verzi”, elevii din învățământul profesional și tehnologic vor participa la activități de instruire practică, corelate cu temele celor două programe.
Ministerul Educației precizează că, în situații excepționale (condiții meteo extreme, particularități locale etc.), inspectoratele școlare pot modifica structura anului școlar, cu avizul ministerului și după consultarea consiliilor reprezentative ale părinților.
Totodată, eventualele suspendări de cursuri nu se pot recupera în perioada vacanțelor școlare, ci doar prin modalități alternative stabilite de școli, conform regulamentului-cadru în vigoare.
Citește și: Studenții brașoveni contestă în stradă prezența obligatorie la cursuri













