FBAR: Peste trei milioane de tone de deşeuri alimentare, generate anual de România
Potrivit FBAR, construirea unui sistem alimentar mai responsabil presupune crearea unor soluţii structurale prin care surplusul din lanţul agroalimentar să fie recuperat şi redirecţionat eficient, înainte de a deveni deşeu.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 14 Mai 2026, 11:12 • Actualizat: 14 Mai 2026, 11:14
Peste trei milioane de tone de deșeuri alimentare sunt generate în fiecare an de România, iar reducerea risipei necesită măsuri structurale de recuperare şi redistribuire a surplusului alimentar, conform Federaţiei Băncilor pentru Alimente din România (FBAR).
„Într-un context în care România aruncă anual peste 3 milioane de tone de alimente, discuţia despre sustenabilitate tinde adesea să se oprească la comportamentul consumatorului final. Însă, construirea unui sistem alimentar mai responsabil presupune o schimbare de paradigmă mult mai mare.
Nu înseamnă doar efortul individual de 'a arunca mai puţin', ci crearea unor soluţii structurale prin care surplusul din lanţul agroalimentar să fie recuperat şi redirecţionat eficient, înainte de a deveni deşeu”, a transmis FBAR.
Potrivit Federației, un sistem alimentar mai responsabil înseamnă tranziţia de la un model economic liniar la unul circular, guvernat de un principiu simplu: Hrana îşi păstrează valoarea şi utilitatea atât timp cât poate fi consumată.
„În acest ecosistem, responsabilitatea este una comună, bazată pe colaborarea strânsă şi continuă dintre companii, sectorul non-guvernamental şi comunităţi”, susţin reprezentanţii organizaţiei, adăugând că în centrul acestui mecanism de sustenabilitate se află Federaţia Băncilor pentru Alimente din România.
„Reţeaua naţională acţionează ca o punte logistică şi strategică între operatorii economici din sectorul agroalimentar - producători, procesatori, distribuitori, retaileri - şi comunităţile vulnerabile”, a adăugat FBAR.
„Pierderile din lanţul alimentar sunt minimizate”
Prin intermediul Băncilor pentru Alimente, recuperarea surplusului este mai mult decât un act de caritate şi devine o soluţie pragmatică de economie circulară, potrivit Agerpres.
„Pierderile din lanţul alimentar sunt minimizate, iar produsele care şi-au pierdut valoarea comercială, dar respectă normele stricte de siguranţă alimentară, sunt redirecţionate către cele peste 850 de organizaţii partenere.
Este un efort prin care protejarea resurselor naturale (prin reducerea amprentei de carbon asociate deşeurilor) se îmbină perfect cu intervenţia socială”, a precizat FBAR.
Legea nr. 217/2016 referitoare la diminuarea risipei alimentare, modificată şi completată recent prin Legea nr. 49/2024, oferă cadrul necesar pentru ca operatorii economici să acţioneze proactiv.
„Mecanismele prevăzute de lege - care obligă operatorii economici să întreprindă măsuri de prevenire a risipei - fac posibilă transformarea surplusului alimentar în sprijin real pentru sute de mii de persoane vulnerabile.
Donarea alimentelor prin transfer cu titlu gratuit către Băncile pentru Alimente nu este doar o dovadă de responsabilitate socială (CSR), ci şi o decizie de business eficientă, fiind încurajată prin facilităţi fiscale clare, precum deductibilitatea integrală a cheltuielilor şi menţinerea deductibilităţii TVA-ului”, a adăugat Federația.
„Să vorbim despre un sistem alimentar mai responsabil înseamnă să recunoaştem că hrana are o valoare inerentă care nu expiră odată cu ieşirea ei de la raft. Pentru noi, reducerea risipei alimentare depăşeşte graniţele ecologiei sau ale eficienţei economice; este un act profund de solidaritate. Când o companie alege să colaboreze cu Reţeaua noastră, nu doar că evită generarea unor deşeuri, ci redă demnitatea unui om.
Asta înseamnă responsabilitate comună: să construim împreună o infrastructură în care pierderea unuia devine resursa vitală a altuia, iar solidaritatea devine o parte integrantă a economiei”, a spus preşedintele Federaţiei Băncilor pentru Alimente din România, Romuald Bulai.
FBAR este membru al Federaţiei Europene a Băncilor pentru Alimente - FEBA, iar de la înfiinţare, din anul 2016, până la sfârșitul anului 2025, Reţeaua Băncilor pentru Alimente a colectat peste 41.000 de tone de produse, transformate în peste 76 de milioane de porţii de hrană, distribuite prin peste 850 de ONG-uri partenere către 325.000 de persoane vulnerabile.
Peste 37.000 de tone sunt alimente salvate de la risipă, peste 3.000 de tone colectate prin Colecta Naţională de Alimente şi aproape 1.400 de tone produse non-food.













