Fost lider al Myanmarului, Aung San Suu Kyi a fost transferată în arest la domiciliu
În vârstă de 80 de ani, laureata Premiului Nobel se afla în spatele gratiilor încă din 2021, când a fost înlăturată de la putere în urma unei lovituri de stat militare.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 30 Aprilie 2026, 20:24 • Actualizat: 30 Aprilie 2026, 20:35
Fost lider al Myanmarului, Aung San Suu Kyi a fost transferată din închisoare în arest la domiciliu, potrivit relatărilor din presa de stat a statului asiatic.
În vârstă de 80 de ani, laureata Premiului Nobel se afla în spatele gratiilor încă din 2021, când a fost înlăturată de la putere în urma unei lovituri de stat militare.
Într-un comunicat, liderul militar Min Aung Hlaing, care a condus puciul, a precizat că a „comutat restul pedepsei pentru a fi executată la domiciliul desemnat”.
Aung San Suu Kyi a ajuns la putere în 2015, după ce autoritățile de la acea vreme au introdus reforme democratice.
Înainte de aceasta, a petrecut decenii ca activistă pro-democrație în timpul regimului militar și a fost deja ținută în arest la domiciliu timp de peste 15 ani.
Presa de stat a difuzat o fotografie în care aceasta apare stând alături de două persoane în uniformă.
Fiul său, Kim Aris, a declarat că privește cu scepticism anunțul și că nu are nici măcar dovezi că mama sa este în viață. El a spus că fotografia este „lipsită de relevanță”, deoarece ar fi fost realizată în 2022.
„Sper că este adevărat. Încă nu am văzut nicio dovadă reală că a fost mutată”, a declarat el pentru BBC.
„Așadar, până când nu mi se va permite să comunic cu ea sau cineva nu va putea verifica independent starea și locul în care se află, nu voi crede nimic”, a adăugat Kim Aris.
Citește și: Dosarul 10 August, mai aproape de prescriere după ce judecătorul a făcut cerere de abţinere













