Ilie Bolojan: Investițiile pentru dezvoltare făcute în 2025 au fost cele mai mari din ultimii 36 de ani
„Este rezultatul unui efort de echipă”, a transmis Ilie Bolojan.
Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 09 Ianuarie 2026, 14:28 • Actualizat: 09 Ianuarie 2026, 14:29
Prim-ministrul Ilie Bolojan a transmis, vineri, 9 ianuarie, că investițiile ce au fost făcute pentru dezvoltare în anul 2025 au fost cele mai mari din ultimii 36 de ani.
Potrivit premierului, investiţiile publice făcute anul trecut au totalizat 137,5 miliarde lei, reprezentând 7,2% din PIB.
„Este cel mai ridicat nivel nu numai din ultimii cinci ani, ci din istoria postdecembristă a României”, a scris prim-ministrul pe Facebook.
56% din totalul investițiilor publice din 2025 reprezintă fonduri europene
De asemenea, Ilie Bolojan a precizat că, din totalul investiţiilor publice de anul trecut, 77,4 miliarde de lei (56%) reprezintă fondurile europene.
În primele şase luni ale lui 2025, din investiţii de 50,4 miliarde lei, 18,8 miliarde lei erau asigurate din fonduri europene. Premierul a precizat că în ultimele şase luni ale anului trecut investiţiile au fost de 87,1 miliarde lei, dintre care 58,6 miliarde lei au fost fonduri europene.
„Cum am reuşit acest rezultat fără precedent: utilizarea eficientă a fondurilor europene; programare bugetară naţională riguroasă; asigurarea resurselor financiare necesare; prioritizarea investiţiilor europene; adoptarea reformelor care au facilitat accesarea şi utilizarea acestor finanţări.
Este rezultatul unui efort de echipă. Mulţumesc colegilor din Guvern şi ministere, ADR-urilor, autorităţilor locale, beneficiarilor privaţi, constructorilor, proiectanţilor, consultanţilor şi tuturor celor care au contribuit la realizarea acestor investiţii pentru modernizarea României”, a mai transmis prim-ministrul.
Citește și: Ilie Bolojan: Să finalizăm investiţiile în energie, ca să avem o energie mai ieftină şi suficientă













