Premierul Ciolacu, despre noul guvern: Are un mandat dificil, însă am încredere în toţi membrii acestei echipe
"Ştim ce avem de făcut şi, mai ales, ştim ce greşeli nu mai trebuie să repetăm!", a transmis șeful executivului.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 23 Decembrie 2024, 22:57 • Actualizat: 23 Decembrie 2024, 23:12
La scurt timp după depunerea jurământului la Palatul Cotroceni, noul guvern condus de Marcel Ciolacu a avut, luni seară, prima ședință la Palatul Victoria.
"Acest Guvern are un mandat dificil, însă am încredere în toţi membrii acestei echipe, fiindcă sunt oameni cu mare experienţă şi cu expertiză profesională solidă. Ştim ce avem de făcut şi, mai ales, ştim ce greşeli nu mai trebuie să repetăm! Este important că, după instalare, închidem orice spaţiu de instabilitate după o lună marcată de multă tensiune. Acum, românii merită să aibă sărbători de iarnă liniştite”, a spus șeful executivului.
"Mă bucură faptul că la finalul acestei zile foarte lungi, România are un Guvern funcţional. Este un semnal esenţial de stabilitate pe care îl transmitem mediului privat românesc şi investitorilor străini. Am văzut deja primele efecte pozitive ale votului de azi [luni - n. red] din Parlament: dobânzile externe la care se împrumută România au început deja să scadă”, a subliniat Marcel Ciolacu.
"Vă doresc să reușiți în tot ce vă propuneți, dar, în primul rând, vă rog să reușiți pentru România și pentru români. Oamenii așteaptă soluții, oamenii așteaptă stabilitate şi oamenii așteaptă un Guvern care menține ferm traiectoria României, cea stabilită de fiecare dată când s-a pus problema în ultimii 35 de ani, direcția proeuropeană.
Suntem într-o situație care nu a mai existat până acum, cu alegeri anulate, şi trebuie să înțelegem că, pentru mulți români, există preocupări majore. Toată lumea cu care am vorbit şi despre care am aflat dorește stabilitate și dorește cu orice preț să păstrăm parcursul euroatlantic al României", a spus președintele Klaus Iohannis în alocuțiunea susținută după depunerea jurământului de către noul guvern susținut de PSD, PNL, UDMR și minoritățile naționale.
"Provocări sunt foarte multe. Cunoașteți foarte bine problemele care trebuie rezolvate, ar dura foarte mult să încep să le număr, dar cred că două dintre ele merită menționate ca și provocări imediate pentru noul Guvern: este vorba, desigur, despre construcția bugetului pentru anul 2025, o sarcină complicată şi, desigur, stabilirea calendarului electoral pentru alegerea Președintelui României. Pe lângă acestea, sunt foarte multe probleme. Fiecare, în domeniul propriu, vi le cunoașteți.
Vă doresc mult succes, multă energie, multă răbdare şi multe realizări pentru România și pentru români. La mulți ani!", a conchis Klaus Iohannis.
Noul cabinet are 16 ministere, 8 revenind PSD. 6 portofolii vor fi conduse de PNL, iar două de UDMR.
Componența Guvernului Ciolacu 2
- Ministrul Afacerilor Interne, vicepremier - Cătălin Predoiu
- Ministrul Finanţelor, vicepremier - Tanczos Barna
- Vicepremier fără portofoliu - Marian Neacşu
- Ministrul Dezvoltării, Lucrărilor Publice şi Administraţiei - Cseke Attila
- Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului şi Turismului - Bogdan Ivan
- Ministrul Transporturilor şi Infrastructurii - Sorin Grindeanu
- Ministrul Justiţiei - Radu Marinescu
- Ministrul Apărării Naţionale - Angel Tîlvăr
- Ministrul Educaţiei şi Cercetării - Daniel David
- Ministrul Culturii - Natalia Intotero
- Ministrul Afacerilor Externe - Emil Hurezeanu
- Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene - Marcel Boloş
- Ministrul Sănătăţii - Alexandru Rafila
- Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale - Florin Barbu
- Ministrul Energiei - Sebastian Burduja
- Ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor - Mircea Fechet
- Ministrul Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale - Simona Bucura Oprescu
Duminică, liderii PSD, PNL, UDMR și ai grupului minorităților au mers împreună la consultările cu președintele Klaus Iohannis.
USR a boicotat întâlnirea, alături de AUR, SOS și POT, invocând că mandatul liderului de la Palatul Cotroceni s-a încheiat.
După anularea alegerilor prezidențiale de către Curtea Constituțională, Klaus Iohannis a declarat că va rămâne în funcție până la desemnarea unui nou succesor în urma unui scrutin organizat de noul guvern.













