Războiul din Orientul Mijlociu intră în a treia săptămână: Noi atacuri, tensiuni crescute și pregătiri militare
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a afirmat că Iranul este „complet învins” și ar dori să ajungă la un acord. Declarația a fost publicată pe rețeaua sa Truth Social, fără alte detalii privind eventuale negocieri.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 14 Martie 2026, 10:46 • Actualizat: 14 Martie 2026, 10:56
Conflictul din Orientul Mijlociu a intrat în cea de-a treia săptămână, pe fondul intensificării atacurilor și al creșterii tensiunilor în mai multe state din regiune, potrivit agenției France Presse.
În Irak, ambasada Statelor Unite din Bagdad a fost vizată, sâmbătă dimineață, de un atac cu dronă. Un oficial irakian din domeniul securității a declarat că asupra complexului diplomatic s-a ridicat fum, iar incidentul a avut loc la scurt timp după o serie de lovituri care au vizat o grupare armată pro-iraniană din capitala irakiană. În urma acestor atacuri, au fost raportate două victime.
Tot sâmbătă, Qatarul a anunțat că a interceptat două rachete deasupra capitalei Doha, după ce autoritățile dispuseseră evacuarea unor zone considerate sensibile. Martori citați de AFP au relatat că interceptoarele au distrus proiectilele deasupra centrului orașului, iar mai multe explozii au fost auzite în capitală.
În Iran, armata israeliană a cerut locuitorilor unei zone industriale din orașul Tabriz, din nordul țării, să evacueze zona în anticiparea unor operațiuni militare „în următoarele ore”. Avertismentul a fost publicat pe rețeaua X, însă accesul la internet este restricționat în Iran de aproximativ două săptămâni.
Pe plan politic, mișcarea palestiniană Hamas a îndemnat Iranul să nu vizeze statele din Golf în cadrul represaliilor pentru atacurile americano-israeliene. Organizația a reiterat dreptul Iranului de a răspunde militar, dar a cerut evitarea extinderii conflictului asupra țărilor vecine.
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a afirmat că Iranul este „complet învins” și ar dori să ajungă la un acord.
Declarația a fost publicată pe rețeaua sa Truth Social, fără alte detalii privind eventuale negocieri.
În același timp, infrastructura petrolieră a insulei Kharg, principalul terminal de export al petrolului iranian din Golful Persic, nu a fost afectată de loviturile americane de vineri, potrivit agenției iraniene Fars.
Washingtonul susține că atacurile au vizat obiective militare, în timp ce Teheranul a avertizat că va „reduce în cenușă” infrastructura energetică legată de Statele Unite dacă instalațiile sale petroliere vor fi atacate.
Impactul războiului asupra securității maritime
Președintele american a anunțat că marina SUA va începe în curând să escorteze petrolierele prin strâmtoarea Ormuz, rută prin care trece aproximativ 20% din producția mondială de hidrocarburi.
În acest context, prețul petrolului Brent a crescut cu peste 42% de la începutul războiului, ajungând la peste 103 dolari pe baril.
În Liban, Ministerul Sănătății a anunțat că cel puțin 12 membri ai personalului medical au fost uciși într-un atac israelian asupra unui centru de sănătate din sudul țării. De asemenea, obuze au căzut în interiorul unui cartier general al Forței Interimare a Națiunilor Unite în Liban (FINUL), însă soldații prezenți acolo nu au fost răniți.
Pe fondul escaladării conflictului, SUA au început să își consolideze prezența militară în regiune. Potrivit presei americane, aproximativ 2.500 de pușcași marini și mai multe nave de război ar urma să fie desfășurate în Orientul Mijlociu, inclusiv nava de asalt amfibiu USS Tripoli.
Totodată, Washingtonul a ordonat evacuarea personalului neesențial și a familiilor acestora de la ambasada americană din Oman, după ce doi muncitori străini au fost uciși într-un atac cu dronă într-o zonă industrială din nordul țării.
În acest context, analiștii avertizează că extinderea conflictului riscă să afecteze stabilitatea întregii regiuni și securitatea transportului energetic global.













