Studiu. Inteligența Artificială ar putea afecta peste 30% dintre locurile de muncă din Europa şi Asia Centrală
Conform studiului, în toate regiunile lumii femeile par a fi mai expuse la Inteligența Artificială decât bărbaţii.

Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 20 Mai 2025, 11:40 • Actualizat: 20 Mai 2025, 11:40
Un studiu al Organizaţiei Internaţionale a Muncii publicat marți, 20 mai, arată că aproximativ 32% dintre locurile de muncă din Europa şi Asia Centrală, respectiv 136 milioane, sunt expuse într-un grad mai mare sau mai mic la inteligenţa artificială generativă şi 5,7% ar putea fi automatizabile.
Potrivit studiului, această regiune este mai expusă la noua tehnologie decât America - unde procentul locurilor de muncă posibil a fi afectate este de 29% (141 milioane) şi al celor în risc de automatizare de 4,7%.
Europa şi America se află peste media mondială de expunere la AI (24%) şi de posibilă automatizare (3,3%), în timp ce în Asia şi Pacific sunt 442 milioane de locuri de muncă în sarcinile cărora ar putea fi introdusă Inteligenţa Artificială (22%) şi 3,2% ar putea fi automatizate.
Femeile par a fi mai expuse la Inteligența Artificială decât bărbaţii
În general, datele indică faptul că o mai mare dezvoltare economică implică o expunere mai mare la inteligenţa artificială, motiv pentru care în Africa, cu niveluri ale veniturilor mai reduse, expunerea potenţială la această tehnologie scade la 19% (105 milioane de locuri de muncă).
Conform studiului, în toate regiunile lumii femeile par a fi mai expuse la Inteligența Artificială decât bărbaţii. În cazul Europei şi Asiei Centrale, această tehnologie ar putea afecta 39% din locurile de muncă ale femeilor (75 de milioane de angajate), faţă de 26% în cazul bărbaţilor (61 milioane).
În această regiune, 8,6% dintre locurile de muncă ale femeilor sunt în risc de automatizare, în timp ce pentru bărbaţi procentul coboară la 3,3%, potrivit Agerpres.
Organizația Internațională a Muncii se arată în general uşor optimistă faţă de avansul AI în domeniul muncii şi semnalează că în multe cazuri unde se va aplica va continua să fie necesară intervenţia umană, motiv pentru care „majoritatea locurilor de muncă se vor transforma, în loc de a fi desfiinţate”.
Citește și: China va folosi inteligența artificială pentru a preda elevilor