Ucraina acuză Rusia că a lansat o rachetă balistică asupra unei zone rezidențiale din Krivoi Rog
Cea mai tânără victimă ucisă avea doar 3 ani.
Articol de Matei Pavel, Publicat: 05 Aprilie 2025, 22:08 • Actualizat: 06 Aprilie 2025, 09:32
Cel puțin 18 persoane, între care 9 copii, au murit în urma unui atac lansat de Rusia, vineri, asupra orașului Krivoi Rog, situat în centrul Ucrainei.
Potrivit Euronews, alte cel puțin 72 de persoane au fost rănite, printre care și un bebeluș.
Unii dintre supraviețuitori sunt spitalizați în stare critică, a transmis guvernatorul regiunii, Serhii Lisak.
Originar din Krivoi Rog, președintele Volodimir Zelenski a declarat că cea mai tânără victimă ucisă avea doar 3 ani.
Autoritățile ucrainene susțin că atacul a fost comis cu rachete balistice.
„Asta nu poate fi niciodată iertat,” a declarat Oleksandr Vilkul, șeful consiliului de apărare al orașului.
Aproape 20 de blocuri de locuințe, peste 30 de vehicule, o instituție de învățământ și un restaurant au fost avariate.
Krivoi Rog are o populație de aproximativ 600.000 de locuitori și se află la circa 70 de kilometri de linia frontului estic.
„Racheta a lovit o zonă situată chiar lângă blocuri – a distrus un loc de joacă și străzi obișnuite”, a declarat liderul de la Kiev pe canalul său oficial de Telegram.
Ministerul rus al Apărării a transmis că a efectuat un „atac cu rachetă de înaltă precizie” cu un focos exploziv puternic asupra unui restaurant în care se desfășura o reuniune între comandanți militari și instructori occidentali.
Kremlinul susține că atacul a ucis 85 de militari și ofițeri străini, și că a distrus 20 de vehicule militare.
În schimb, Kievul respinge aceste afirmații, acuzând Moscova că a vizat în mod deliberat civili.
Zelenski, critic la adresa Ambasadei SUA la Kiev
Președintele ucrainean a criticat reacția Statelor Unite față de atacul asupra orașului său natal. Ambasadoarea SUA în Ucraina, Bridget A. Brink, a scris vineri pe rețelele sociale că este „îngrozită” de atac.
„Peste 50 de răniți și 16 morți, inclusiv 6 copii. De aceea trebuie să se încheie acest război”, se arăta în postare.
Volodimir Zelenski – care a avut până acum o relație tensionată cu fostul președinte american Donald Trump – a comentat că declarația ambasadoarei a fost „neplăcut de surprinzătoare”, pentru că nu a menționat Rusia ca autor al atacului.
„O țară atât de puternică, un popor atât de puternic – și o reacție atât de slabă. Le e frică să spună chiar și cuvântul <<rus>> când vorbesc despre racheta care a ucis copii”, a opinat președintele ucrainean.
„Da, războiul trebuie să se termine. Dar ca să se termine, trebuie să avem curajul să spunem lucrurilor pe nume,” a adăugat Volodimir Zelenski.
Loviturile rusești asupra orașelor ucrainene continuă zilnic.
Autoritățile de la Kiev spun că aproape 100 de drone au fost lansate în noaptea de vineri spre sâmbătă, dintre care 51 au fost doborâte de apărarea antiaeriană.
Volodimir Zelenski afirmă că ofensiva continuă a Rusiei arată lipsa de voință de a pune capăt războiului, acuzându-l pe președintele Vladimir Putin că trage de timp și că nu tratează cu seriozitate ideea păcii, în ciuda eforturilor SUA de a intermedia o încetare a focului și de a pune capăt conflictului care durează de peste trei ani.
Liderul ucrainean a făcut apel la aliați să pună mai multă presiune pe Moscova pentru a accepta un acord de pace. De asemenea, a cerut sprijin suplimentar pentru consolidarea apărării antiaeriene a Ucrainei, pentru a putea respinge mai eficient atacurile aeriene rusești.
Citește și: Ultimele momente ale lucrătorilor umanitari uciși în Fâșia Gaza, surprinse într-o înregistrare video













