Titlul de cetăţean de onoare al Braşovului, înmânat legendarului fotbalist Marius Lăcătuş | VIDEO
Marius Lăcătuş a început fotbalul de performanţă la FCM Braşov, iar recunoaşterea naţională şi internaţională a avut-o la clubul Steaua Bucureşti şi la echipa naţională.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 30 Iulie 2025, 15:52 • Actualizat: 30 Iulie 2025, 16:09
Municipalitatea brașoveană i-a înmânat legendarului fotbalist Marius Lăcătuş, miercuri, titlul de cetăţean de onoare.
Distincţia i-a fost acordată în luna aprilie, "în semn de respect şi recunoştinţă pentru performanţele sale sportive, care au făcut cinste ţării şi oraşului natal".
"Este o onoare să fiu primarul care a propus şi, acum, înmânează diploma de Cetăţean de onoare lui Marius Lăcătuş. Este un moment foarte important pentru comunitatea braşoveană, dar şi pentru mine personal", a declarat edilul George Scripcaru.
Marius Lăcătuş a început fotbalul de performanţă la FCM Braşov, iar recunoaşterea naţională şi internaţională a avut-o la clubul Steaua Bucureşti şi la echipa naţională. Fotbalistul făcut parte din lotul tricolor în 1986, când România a câştigat Cupa Campionilor Europeni.
"Este încă un titlu, care este la fel de important ca şi celelalte zece pe care le-am câştigat ca jucător, ca fotbalist. Şi faptul că vine din partea municipalităţii braşovene este cu atât mai important pentru mine", a spus, la rândul său, Marius Lăcătuş.
"Braşovul are nevoie de fotbal, fotbalul are nevoie de Braşov şi cred că suporterii îşi doresc să aibă o echipă cât se poate de repede, o echipă care să îi reprezinte la nivelul cel mai înalt", consideră Marius Lăcătuş.
Citește și: 9 medalii, palmaresul atleților români la Campionatul Balcanic de seniori de la Volos













