Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Gala UNITER 2024: Oana Pellea și Dan Condurache, premiați pentru întreaga activitate

Gala UNITER 2024 va începe luni, la ora 19:00, în sala „Ion Caramitru" a Teatrului Național „I. L. Caragiale” din București.

Gala UNITER 2024: Oana Pellea și Dan Condurache, premiați pentru întreaga activitate
Foto: Facebook

Articol de Ana-Maria Anitoiu, Publicat: 27 Mai 2024, 09:02  • Actualizat: 27 Mai 2024, 09:01

Actorii Oana Pellea și Dan Condurache vor fi premiați pentru întreaga activitate la cea de-a 32-a ediție a Galei Premiilor UNITER, ce va avea loc luni, 27 mai, la Sala „Ion Caramitru” a Teatrului Naţional „I.L. Caragiale” din Bucureşti.

În afară de aceste distincții, premiile acordate de Senatul UNITER sunt: Valer Dellakeza - Premiul de Excelenţă „Ion Caramitru”, pentru o carieră excepţională, încununată cu rolul profetul Ieremia din spectacolul „Bros”, în regia lui Romeo Castellucci, jucat pe marile scene ale lumii; pentru întreaga activitate regie - Petrică Ionescu; pentru întreaga activitate scenografie - Viorica Petrovici; și pentru întreaga activitate critică şi istorie teatrală „George Banu” - Miruna Runcan.

Premii speciale la Gala UNITER 2024

De asemenea, la Gala UNITER 2024 le vor fi acordate premii speciale actorilor Rodica şi Mugur Prisăcaru, pentru performanţa în arta teatrului de păpuşi şi marionete; Operei Comice pentru Copii, pentru coerenţa şi consistenţa programelor de educaţie prin artă a publicului tânăr.

Totodată, premii speciale le vor fi acordate: Centrului Cultural Municipal „George Coşbuc” Bistriţa, pentru iniţierea şi realizarea proiectelor teatrale „La câţiva oameni distanţă de tine”, spectacol în regia lui Radu Afrim şi „Tinereţe fără bătrâneţe”, workshop condus de Silviu Purcărete.

Premiul preşedintelui UNITER revine Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu la 30 de ani.

Juriul de nominalizări a fost alcătuit din criticii de teatru Alina Epîngeac, Cristina Rusiecki şi Octavian Szalad. Spectacolele care au intrat în atenţia juriului sunt cele care au avut premiera în perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2023.

Nominalizările pentru anul teatral 2023

Nominalizările pentru anul teatral 2023, pentru cel mai bun actor în rol principal, sunt:

  • Tudor Cucu Dumitrescu pentru rolul Hedwig din spectacolul „Hedwig and the angry inch” (text de John Cameron Mitchell, muzica şi versurile Stephen Task, regia, coregrafia şi costumele Răzvan Mazilu, Teatrul „Stela Popescu” Bucureşti)
  • Şerban Gomoi pentru rolul titular din spectacolul „Don Juan” de Moliere, regia şi versiunea scenică a textului Cristi Juncu, Teatrul „Nottara” Bucureşti;
  • Sorin Miron pentru rolul Charlie din spectacolul „Balena” de Samuel D. Hunter, regia Andrei Huţuleac, Teatrul Metropolis Bucureşti;
  • Marin Lupanciuc pentru rolul Ben Ivănescu din spectacolul „Exod” de Marius Ivaškevičius, regia Oskaras Koršunovas, Teatrul Naţional „Mihai Eminescu” din Timişoara.

Premiul pentru cea mai bună actriță în rol principal ar putea fi câștigat la Gala UNITER de:

  • Ioana Calotă pentru rolul din „Decameron 135666”, un spectacol de Alexander Hausvater, Teatrul Dramaturgilor Români Bucureşti;
  • Erzsebet B. Fulop pentru rolul Marta Kovacs din spectacolul „Lumânările dreptăţii” de Csaba Szekely, regia Aba Sebestyen, Teatrul Naţional Târgu Mureş - Compania „Tompa Miklos”;
  • Cerasela Iosifescu pentru rolul Iocasta din spectacolul „Oedip” de Robert Icke după Sofocle, regia Andrei Şerban, Teatrul Bulandra Bucureşti;
  • Cristina Juncu pentru rolul Agnes din spectacolul „Agnes, aleasa lui Dumnezeu” de John Pielmeier, regia Sânziana Stoican, Teatrul „Nottara” Bucureşti;
  • Ana Bianca Popescu pentru rolul Sibylle din spectacolul „Ex” Marius von Mayenburg, regia Theodor-Cristian Popescu, Teatrul Mic Bucureşti.

Cea mai bună regie (Premiul „Lucian Pintilie”):

  • Hunor Horvath şi Edith Buttingsrud Pedersen pentru spectacolul „Woyzeck” de Georg Buchner, Teatrul Naţional „Radu Stanca” Sibiu - Secţia Germană;
  • Irisz Kovacs pentru „TSCHICK. De ce am furat maşina”, Teatrul German de Stat Timişoara;
  • Andrei Măjeri pentru piesa '„Cine l-a ucis pe tata?”, Teatrul Metropolis Bucureşti;
  • Botond Nagy pentru regia spectacolului „Elektra”, adaptare scenică de Agnes Kali şi Botond Nagy după tragedia lui Sofocle, scenografia Dragoş Buhagiar, Teatrul Maghiar de Stat Cluj;
  • Natasza Soltanowicz pentru „Anomalia” de Natasza Soltanowicz şi Joanna Kowalska, Teatrul Naţional „Marin Sorescu” Craiova.

Cel mai bun spectacol:

  • '1978' de Simona Semenic, regia şi lighting designul Tomi Janezic, costumele Marina Sremac, Teatrul Maghiar de Stat 'Csiky Gergely' Timişoara;
  • 'Antologia dispariţiei', după proză feminină contemporană de Ştefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional 'Vasile Alecsandri' Iaşi;
  • 'Conferinţa iraniană' de Ivan Vîrîpaev, regia Laszlo Bocsardi, Teatrul 'Tamasi Aron' Sfântu Gheorghe;
  • 'Oedip' de Robert Icke după Sofocle, regia Andrei Şerban, scenografia Carmencita Brojboiu, Teatrul Bulandra Bucureşti.

La Cel mai bun critic de teatru (Premiul 'George Banu') au fost nominalizate: Oltiţa Cîntec, Mirella Patureau şi Irina Wolf, potrivit Agerpres.

Cel mai bun debut:

  • Ramona Niculae pentru rolul Crina din spectacolul '10 lucruri pe care le-am pierdut la festivalul de la Mamaia' de Gabriel Sandu, regia Elena Morar şi Gabriel Sandu, Teatrul de Stat Constanţa;
  • Armin Ricz pentru regia spectacolului 'Deşteptarea primăverii' de Frank Wedekind, Teatrul Naţional Târgu-Mureş - Compania 'Tompa Miklos';
  • Adelin Tudorache pentru rolul din 'Cine l-a ucis pe tata?', dramatizare de Mihaela Michailov după romanul omonim de Edouard Louis, regia Andrei Măjeri, Teatrul Metropolis Bucureşti.

Cea mai bună scenografie:

  • Branko Hojnik pentru decorul spectacolului '1978' de Simona Semenic, regia şi lighting designul Tomi Janezic, costumele Marina Sremac, Teatrul Maghiar de Stat 'Csiky Gergely' Timişoara;
  • Velica Panduru pentru decorul spectacolului 'Nelinişte' de Ivan Vîrîpaev, regia Theodor-Cristian Popescu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş - Compania 'Liviu Rebreanu';
  • Marianna Syska pentru costumele spectacolului 'Anomalia' de Natasza Soltanowicz şi Joanna Kowalska, regia Natasza Soltanowicz, Teatrul Naţional 'Marin Sorescu' Craiova.

Cel mai bun actor în rol secundar:

  • Miklos Bacs pentru rolurile Primarul / Secretar al primarului din spectacolul 'Rubedeniile', după Moricz Zsigmond, regia Laszlo Bocsardi, Teatrul Maghiar de Stat Cluj;
  • Ştefan Mihai pentru rolul Cristi din spectacolul '10 lucruri pe care le-am pierdut la festivalul de la Mamaia' de Gabriel Sandu, regia Elena Morar şi Gabriel Sandu, Teatrul de Stat Constanţa;
  • Emilian Oprea pentru rolul Travelin din spectacolul 'Falsa servitoare' de Marivaux, regia Alexandru Mâzgăreanu, Teatrul 'Maria Filotti' Brăila;
  • Gabriel Răuţă pentru rolul Sganarel, valetul lui Don Juan din spectacolul 'Don Juan' de Moliere, regia şi versiunea scenică a textului Cristi Juncu, Teatrul 'Nottara' Bucureşti

Cea mai bună actriţă în rol secundar:

  • Crenguţa Hariton pentru rolul Stareţa Miriam din spectacolul 'Agnes, aleasa lui Dumnezeu' de John Pielmeier, regia Sânziana Stoican, Teatrul 'Nottara' Bucureşti;
  • Mădălina Muşat pentru rolul din spectacolul 'Mobilă şi durere' de Teodor Mazilu, regia Cristian Ban, Teatrul 'Andrei Mureşanu' Sfântu Gheorghe;
  • Mălina Lazăr pentru rolurile Copil, Fetiţă, Ileana, Sabina, Daisy Johnson, Nina copil din spectacolul 'Antologia dispariţiei', după proză feminină contemporană de Ştefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, Teatrul Naţional 'Vasile Alecsandri' Iaşi.

Premiul Cel mai bun text românesc montat în premieră absolută are trei nominalizări:

  • 'Cum s-a îndrăgostit domnul Gherase de Clara Smith' de Cosmin Stănilă, regia Doru Vatavului, Teatrul Naţional 'Lucian Blaga' Cluj-Napoca;
  • 'Lumânările dreptăţii' de Csaba Szekely, regia Aba Sebestyen, Teatrul Naţional Târgu Mureş - Compania 'Tompa Miklos'
  • 'Lumea lui Frank' de Alexandru Popa, regia Vlad Zamfirescu, Teatrul Metropolis Bucureşti

Cel mai bun spectacol de teatru de animaţie/ teatru pentru copii va fi ales dintre:

  • 'Alice in Wonderland', regia Ana Crăciun Lambru, Teatrul pentru Copii şi Tineret 'Gulliver' Galaţi;
  • 'Elixirul dragostei', operă comică în două acte de Gaetano Donizetti, libretul de Felice Romani după un libret de Eugene Scribe pentru opera 'Le philtre' de Daniel - Francois Auber, regia Cristian Mihăilescu, Opera Comică pentru Copii;
  • 'Poveşti invizibile' de Mihaela Michailov, Teatrul pentru Copii şi Tineret GONG Sibiu şi Centrul de Teatru Educaţional Replika Bucureşti.

Cea mai bună muzică originală şi sound design are următoarele nominalizări:

  • Grzegorz Bienko pentru aranjamentele muzicale şi sound designul din 'Anomalia' de Natasza Soltanowicz şi Joanna Kowalska, regia Natasza Soltanowicz, Teatrul Naţional 'Marin Sorescu' Craiova;
  • Tibor Cari pentru muzica originală din spectacolul 'Lumânările dreptăţii' de Csaba Szekely, regia Aba Sebestyen, Teatrul Naţional Târgu Mureş - Compania 'Tompa Miklos';
  • Adrian Piciorea pentru muzica şi sound designul din spectacolul '(R)evoluţie. Ghid de supravieţuire în secolul XXI' de Yael Ronen şi Dimitrij Schaad, regia Radu Nica, Teatrul Excelsior Bucureşti;
  • The Bandits pentru muzica originală din spectacolul 'Exod' de Marius Ivaškevičius, regia Oskaras Korsunovas, Teatrul Naţional 'Mihai Eminescu' din Timişoara.

La Cel mai bun video design sunt nominalizaţi:

  • Andrei Cozlac pentru video mappingul din spectacolul 'Alice în Wonderland', regia Ana Crăciun Lambru, Teatrul pentru Copii şi Tineret 'Gulliver' Galaţi;
  • Mihai Nistor pentru video-proiecţiile, filmările şi mappingul din spectacolul 'Antologia dispariţiei', după proză feminină contemporană de Ştefania Mihalache, Anca Vieru, Lorina Bălteanu, Ruxandra Burcescu, Lavinica Mitu, Simona Popescu, scenariul, regia, universul sonor, filmările Radu Afrim, scenografia Cosmin Florea, Teatrul Naţional 'Vasile Alecsandri' Iaşi;
  • Cosmin Stancu pentru video din spectacolul 'Cum s-a măritat maimuţa, şi-a luat casă şi a găsit fericirea în Orlando', bazat pe povestiri de Chuck Palahniuk, regia Dragoş Alexandru Muşoiu, costumele Şteff Chelaru, Teatrul 'Andrei Mureşanu' Sfântu Gheorghe.

Premiul Cel mai bun lighting design este disputat de:

  • Michael Bischoff pentru 'Woyzeck' de Georg Buchner, regia Hunor Horvath şi Edith Buttingsrud Pedersen, Teatrul Naţional 'Radu Stanca' Sibiu - Secţia Germană;
  • Botond Nagy pentru spectacolul 'Elektra', adaptare scenică de Agnes Kali şi Botond Nagy după tragedia lui Sofocle, Teatrul Maghiar de Stat Cluj;
  • Cristian Niculescu pentru 'Nelinişte' de Ivan Vîrîpaev, regia Theodor-Cristian Popescu, Teatrul Naţional Târgu-Mureş - Compania 'Liviu Rebreanu'.

Citește și: Președintele UNITER, despre disputa momentului

FITS 2024 începe vineri
Cultură 19 Iunie 2024, 09:35

FITS 2024 începe vineri

Evenimentul se va întinde pe durata a 9 zile în oraşul de pe Cibin.

FITS 2024 începe vineri
Începe cea de-a XII-a ediție a Festivalului Internațional Grand Prix Nova organizat de Radio România
Cultură 18 Iunie 2024, 17:07

Începe cea de-a XII-a ediție a Festivalului Internațional Grand Prix Nova organizat de Radio România

În acest an, președinta de onoare a juriului este doamna Edita Kudláčová, Head of Radio EBU (European Broadcasting Union).

Începe cea de-a XII-a ediție a Festivalului Internațional Grand Prix Nova organizat de Radio România
Marcel Iureș duce spectacolul „Rosto” pe scena SFR 15
Cultură 18 Iunie 2024, 12:20

Marcel Iureș duce spectacolul „Rosto” pe scena SFR 15

Alexandru Dabija semnează regia și scenografia spectacolului "Rosto", producție a Teatrului ACT.

Marcel Iureș duce spectacolul „Rosto” pe scena SFR 15
Corul de Copii Radio, la Festivalul Bucharest CorFest
Cultură 18 Iunie 2024, 11:49

Corul de Copii Radio, la Festivalul Bucharest CorFest

Spectacolul „Tribal” este un concept inedit pe scena muzicală bucureșteană.

Corul de Copii Radio, la Festivalul Bucharest CorFest
Paul McCartney, în turneu britanic
Cultură 18 Iunie 2024, 11:01

Paul McCartney, în turneu britanic

Veteranul artist va interpreta piese din întreaga sa carieră.

Paul McCartney, în turneu britanic
Avi Avital închide stagiunea Orchestrei de Cameră Radio
Cultură 18 Iunie 2024, 08:00

Avi Avital închide stagiunea Orchestrei de Cameră Radio

„Exploziv de carismatic”, așa cum a fost descris de New York Times, Avi Avital este artist exclusiv Deutsche Grammophon.

Avi Avital închide stagiunea Orchestrei de Cameră Radio
Maraton muzical, la Palatul Culturii din Iași
Cultură 17 Iunie 2024, 23:26

Maraton muzical, la Palatul Culturii din Iași

Seria de experiențe unice dedicate iubitorilor de muzică de calitate a debutat în aprilie.

Maraton muzical, la Palatul Culturii din Iași
Concertul de închidere a stagiunii la Sala Radio, cu participarea dirijorului  Sascha Goetzel și a violoncelistului Andrei Ioniţă
Cultură 17 Iunie 2024, 13:30

Concertul de închidere a stagiunii la Sala Radio, cu participarea dirijorului Sascha Goetzel și a violoncelistului Andrei Ioniţă

Vineri, 21 iunie, de la ora 19.00, ORCHESTRA NAȚIONALĂ RADIO își ia rămas bun de la publicul său până la...

Concertul de închidere a stagiunii la Sala Radio, cu participarea dirijorului Sascha Goetzel și a violoncelistului Andrei Ioniţă