Consiliul Concurenţei a câştigat procesele cu două bănci implicate în investigaţia privind stabilirea ROBOR
„Niciodată în istoria Consiliului Concurenţei nu s-a mai întâmplat aşa ceva: băncile au încercat, pe toate căile, fie la judecătorie, fie la Curtea de Apel, să blocheze finalizarea investigaţiei”, a declarat președintele Consiliului Concurenței.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 10 Iunie 2026, 16:30 • Actualizat: 10 Iunie 2026, 16:30
Consiliul Concurenței a câștigat procesele deschide de două bănci implicate în investigarția privind ROBOR, care au solicitat Judecătoriei Sectorului 1 și Curții de Apel București să suspede unele proceduri derulate de autoritatea de concurență.
„Aceste acţiuni reprezintă o premieră. Niciodată în istoria Consiliului Concurenţei nu s-a mai întâmplat aşa ceva: băncile au încercat, pe toate căile, fie la judecătorie, fie la Curtea de Apel, să blocheze finalizarea investigaţiei. O companie care se consideră nevinovată merge în instanţă pentru a-şi dovedi nevinovăţia. În acest caz, însă, băncile s-au adresat instanţei, cerând suspendarea audierilor, a deliberărilor şi a redactării deciziei, cu scopul de a ne împiedica să finalizăm investigaţia. Ultimul proces s-a judecat luni dimineaţă, iar instanţa a confirmat faptul că demersurile de blocare a procedurilor nu au avut fundament legal”, a declarat Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei.
Una dintre bănci a solicitat instanţei accesul la documente cu caracter protejat, fără a respecta procedurile legale aplicabile. Potrivit legislaţiei, părţile investigate pot solicita instanţei verificarea modului în care autoritatea a administrat probele numai după primirea deciziei cu motivarea extinsă.
Totodată, banca a cerut suspendarea organizării şedinţei de audieri, demers care ar fi avut ca efect blocarea adoptării unei decizii de către Plenul Consiliului Concurenţei. În cadrul audierilor, companiile investigate îşi prezintă punctul de vedere în faţa Plenului instituţiei, înainte ca acesta să ia o decizie finală, potrivit Agerpres.
Cea de-a doua bancă a solicitat suspendarea deliberărilor (adoptarea deciziei) Plenului Consiliului Concurenţei, precum şi a elaborării/redactării deciziei cu motivarea extinsă, tot pentru a bloca finalizarea investigaţiei.
Instanţele au respins solicitările ca fiind inadmisibile. Sentinţele instanţelor nu sunt definitive, băncile putând formula recurs la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Citește și: Consiliul Concurenței amendează 10 bănci pentru coordonarea cotațiilor ROBOR













