Deficitul României a scăzut la 8,7% din PIB în trimestrul doi
România este în continuare statul membru UE cu cel mai mare deficit.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 21 Octombrie 2025, 14:09 • Actualizat: 21 Octombrie 2025, 14:10
Deficitul României a scăzut de la 10,3% din PIB în ultimele trei luni din 2024, până la 8,8% din PIB în primul trimestru din acest an și 8,7% în perioada aprilie-iunie 2025, arată datele publicate marți de Eurostat.
În uniunea Europeană, deficitul ajustat sezonier a crescut de la 2,8% din PIB în primul trimestru din acest an, la 2,9% în perioada aprilie-iunie.
România este în continuare statul membru UE cu cel mai mare deficit.
Alte ţări cu o pondere ridicată în PIB a deficitului în trimestrul doi din acest an sunt: Polonia (8,5%), Franţa (5,4%), Belgia (4,9%) şi Austria (4,5%). Statele membre UE care au raportat excedent sunt Cipru (3,6%), Danemarca (2,9%), Grecia (2,7%), Irlanda (1,2%) şi Portugalia (0,7%).
Eurostat a publicat marţi şi raportul privind datoria publică brută a ţărilor membre UE la finalul trimestrului doi din 2025. Conform acestor date, raportul datorie-PIB a crescut în zona euro până la 88,2%, de la 87,7% în primul trimestru din 2025, iar în UE a crescut de la 81,5%, până la 81,9%.
Comparativ cu trimestrul doi din 2024, raportul datorie-PIB a crescut în zona euro de la 87,7% la 88,2%, şi în UE de la 81,2% la 81,9%, în perioada aprilie-iunie 2025. În România, raportul datorie-PIB a crescut la 57,3% în trimestrul doi din 2025, de la 55,9% în primele trei luni din acest an şi 51,5% în trimestrul doi din 2024.
Citește și: Premierul Bolojan, la RRA: România cheltuie anual cu 25% mai mult decât încasează | VIDEO













