Premierul Bolojan, despre legea pentru plata pensiilor private: Guvernul nu ia niciun ban
"Să nu ne trezim cu niște retrageri bruște, care să strice practic toată componenta de pensii gestionate privat", invocă șefule executivului în apărarea proiectului ASF.
Articol de Andrei Enache, Publicat: 11 August 2025, 07:52 • Actualizat: 11 August 2025, 09:20
Într-un interviu tv, premierul Ilie Bolojan explică modificările propuse pentru plata pensiilor private.
Potrivit lui, proiectul care va stabili modalitatea de retragere a banilor din fondurile private de pensii a fost pregătit de Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) și a trecut prin procesul de transparență la Ministerul Muncii, întrucât ASF „nu are dreptul de a promova proiecte de legi”.
Ilie Bolojan a subliniat că sumele acumulate în fondurile private nu vor fi folosite de Guvern, nici în perioada activă a contributorilor, nici la momentul retragerii.
„Din acești bani nu ia niciun leu Guvernul României, și nici din banii care vor fi dați atunci când omul intră în pensie nu va folosi deloc Guvernul României”, a explicat șeful executivului.
"Să nu ne trezim cu niște retrageri bruște"
Potrivit premierului, proiectul prevede ca, la momentul pensionării, participanții să poată retrage până la 25% din suma acumulată, dacă doresc, iar restul să fie distribuit eșalonat pe o perioadă de zece ani. Măsura este inspirată din modelele aplicate în majoritatea țărilor europene și urmărește să asigure o sursă suplimentară de venit pe termen lung pentru pensionari.
Ilie Bolojan a avertizat că această structură de plată este menită să evite retragerile masive din fondurile private după anul 2030, când se va pensiona generația născută între 1965 și 1975, caracterizată printr-un vârf al natalității.
"Să nu ne trezim cu niște retrageri bruște, care să strice practic toată componenta de pensii gestionate privat", a punctat premierul.
Săptămâna trecută, UDMR și-a exprimat nemulțumirea publică.
Vicepremierul Tánczos Barna nu este de acord cu propunerea de reglementare a plăţii pensiilor private. În opinia sa, prelungirea perioadei de timp nu este justificată.
Politicianul UDMR este de părere că perioada eşalonării ar trebui să poată fi limitată la cel mult un an sau doi.
La rândul său, preşedintele formaţiunii politice, Kelemen Hunor, afirmă că statul nu-i poate spune unui cetăţean cum să îşi folosească banii.
În schimb, preşedintele liberal Senatului, Mircea Abrudean, a evidenţiat că banii din Pilonul II rămân în proprietatea contribuabilului, iar opţiunea de retragere iniţială de 25% este "mai generoasă" decât în multe sisteme similare din UE.
"Nu se naţionalizează nimic. E important să ştim că banii din Pilonul II sunt şi rămân în proprietatea contribuabilului. În cazul decesului contribuabilului, moştenitorii primesc soldul rămas", a precizat el.
"România se aliniază practicilor din majoritatea ţărilor din Uniunea Europeană şi din OCDE - clubul statelor dezvoltate din care ne dorim să facem parte", a notat Mircea Abrudean pe Facebook.
Potrivit lui, "aderarea României la OCDE nu înseamnă doar un statut simbolic, ci înseamnă reforme reale, standarde înalte, încredere şi investiţii străine în ţara noastră. Ţările din OCDE sunt cele care asigură cetăţenilor servicii publice eficiente, protecţie socială sustenabilă şi instituţii moderne".
Date fiind controversele iscate, premierul Ilie Bolojan a cerut o consultare mai largă pe marginea proiectului.
Peste 9 milioane de persoane au în prezent conturi de pensii private, care totalizează echivalentul a peste 10% din Produsul Intern Brut al României.
Citește și: BNR menţine rata dobânzii de politică monetară la 6,5% pe an













