CNAS, după controalele anunțate de Ministerul Sănătății: Decizia de acordare a concediului medical aparţine exclusiv medicului
CNAS reaminteşte şi angajatorilor că au obligaţia legală să verifice elementele care se înscriu pe certificatul de concediu medical.

Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 27 Iunie 2025, 11:52 • Actualizat: 27 Iunie 2025, 11:52
Concediul medical se oferă doar de către medicul curant, pe fondul stării de sănătate a asiguratului, afirmă vineri reprezentanții Casei Naționale de Asigurări de Sănătate (CNAS), adăugând că solicitările pacienților nu sunt luate în calcul pentru eliberarea unui concediu medical, indiferent de insistența acestora.
Precizările CNAS vin în contextul în care ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat joi că va trimite Corpul de control al ministerului şi pe cel al Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate pentru a verifica modul în care doctorii oferă concedii medicale, doar anul trecut fiind eliberate un milion de astfel de concedii.
„În contextul verificărilor anunţate în spaţiul public pe tema eliberării certificatelor de concediu medical, Casa Naţională de Asigurări de Sănătate (CNAS) subliniază faptul că decizia de acordare a concediului medical aparţine exclusiv medicului curant, fundamentată de starea de sănătate obiectivă a asiguratului. Este esenţial de reţinut că solicitările pacienţilor, indiferent de insistenţa acestora, nu pot constitui un criteriu valid pentru eliberarea certificatului de concediu medical”, afirmă CNAS într-un comunicat remis presei.
CNAS: Angajatorii au obligația de a verifica certificatele de concediu medical
CNAS menţionează că certificatul se completează şi se eliberează la data la care se acordă consultaţia medicală, stabilindu-se numărul necesar de zile de concediu medical, cu excepţia situaţiilor pentru care există prevederi legale în acest sens.
„Pentru a beneficia de concediu medical, pacientul trebuie să prezinte adeverinţa care certifică calitatea de asigurat pentru concedii şi indemnizaţii de asigurări sociale de sănătate, din care să reiasă şi numărul de zile de concediu de incapacitate temporară de muncă avute în ultimele 12/24 luni, după caz, eliberată de angajator (plătitorul de indemnizaţii)”, susţine CNAS.
CNAS reaminteşte şi angajatorilor că au obligaţia legală să verifice elementele care se înscriu pe certificatul de concediu medical, să gestioneze numărul de zile de concediu medical pentru fiecare asigurat şi pe fiecare afecţiune şi să respingă la plată certificatele de concediu medical completate eronat de către medicii prescriptori.
„Eliberarea certificatelor de concediu medical de către medicii prescriptori cu nerespectarea prevederilor legale în vigoare, precum şi neîntocmirea planului de urmărire a evoluţiei bolii conform reglementărilor legale constituie contravenţii sancţionabile cu amenzi cuprinse între 5.000 şi 11.000 lei”, se mai arată în comunicat.
Citește și: Situația concediilor medicale, verificată de Corpul de control, la cererea ministrului Sănătății