Sursa ta de încredere

Ministrul Rafila, despre reluarea angajărilor în sistemul sanitar: Vor fi câteva mii de posturi, pentru medici în primul rând

Sindicatele reclamă deficitul semnificativ de personal cu care se confruntă spitalele.

Ministrul Rafila, despre reluarea angajărilor în sistemul sanitar: Vor fi câteva mii de posturi, pentru medici în primul rând
Foto: Facebook/Alexandru Rafila

Publicat: 08 Ianuarie 2024, 09:16  • Actualizat: 08 Ianuarie 2024, 09:56

Tot mai multe unităţi medicale din ţară au raportat, în ultima perioadă, un număr în creștere de pacienţi cu afecţiuni respiratorii.

Medicii le recomandă părinţilor, mai ales că preșcolarii elevii au revenit la cursuri, să evalueze starea copiilor înainte de a-i trimite la grădiniță sau la şcoală dacă prezintă simptome de răceală, pentru a preveni răspândirea îmbolnăvirilor.

"Numărul de cazuri înregistrate, şi nu mă refer doar la cazurile de gripă, la numărul de viroze respiratorii în general, e mai mic, cam cu 25% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, aşa că nu excludem, dar în momentul de faţă nu putem discuta despre o epidemie de gripă. Ceea ce este, sigur, preocupant, este numărul destul de mare de prezentări la Camerele de Gardă, la Unităţile de Primiri Urgenţe. Sunt cazuri de viroze respiratorii sezoniere, cum se întâmplă în fiecare an, dar nu putem discuta, aşa cum spuneam, despre o epidemie. Ceea ce am încercat să transmitem noi populaţiei, în general părinţilor, în special, pentru că astăzi încep şcolile, este următorul lucru: să apeleze, în primul rând, la medicul de familie, pentru că staţionarea prelungită la Unitatea de Primiri Urgenţe pentru o formă uşoară sau cel mult medie de viroze respiratorie predispune şi la alte îmbolnăviri. Şi nu e cazul ca cineva să aştepte ore întregi. O prescripţie medicală obişnuită poate fi primită şi de la medicul de familie pentru o medicaţie simptomatică. Şi atunci, noi încercăm să convingem oamenii să se adreseze în special medicilor de familie. Iar pentru copiii care prezintă simptome de viroze respiratorie, ei să fie izolaţi la domiciliu, trataţi cu medicaţie simptomatică, nu cu antibiotice, pentru că lucrul acesta îi protejează şi pe ei şi protejează şi comunitatea în care ei îşi desfăşoară activitatea, pentru că atunci virozele nu se mai transmit şi cursurile se pot desfăşura în mod normal", a spus ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, invitat al rubricii "Apel matinal" de la Radio România Actualități.

| Citește și: "Tratamentul virozelor respiratorii cu antibiotice, complet inutil și periculos"

Colegiul Medicilor Bucureşti solicită deblocarea posturilor din sistem, având în vedere deficitul semnificativ de personal cu care se confruntă sistemul medical.

"Ştiţi bine că în sectorul public au fost blocate angajările încă de anul trecut, iar posibilitatea de deblocare a posturilor şi de scoatere a lor la concurs este condiţionată de aprobarea în Guvern a unui memorandum. Atât noi, la nivelul Ministerului Sănătăţii, cât şi Ministerul Dezvoltării, care are oarecum în subordine, ca să spunem aşa, spitalele care ţin de autorităţile locale, am iniţiat astfel de memorandum-uri anul trecut. Unul singur a trecut din cele vreo patru sau cinci pe care le-am făcut împreună. Sper că de data aceasta, având în vedere şi declaraţia pe care a făcut-o prim-ministrul, săptămâna trecută, că în cursul acestei săptămâni vom reuşi să deblocăm memorandum-uri pentru ocuparea posturilor atât în spitalele din reţeaua Ministerului Sănătăţii, cât şi la spitalele aflate în subordinea autorităţilor locale. O să fie vorba de câteva mii de posturi, medici în primul rând, dar şi asistenţi medicali şi personal auxiliar. Mai mult, discutăm de medici - tinerii medici care au susţinut examenul de specialitate la sfârşitul anului trecut - trebuie să aibă unde să lucreze. Şi atunci este natural ca să existe posibilitatea să îi angajăm, mai ales că este nevoie de ei. Nu este vorba de o angajare formală, ci de o angajare bazată pe nevoile unităţilor sanitare speciale, ale spitalelor, de a avea diverse tipuri de medici specializaţi, care să poată să răspundă nevoilor de serviciile medicale ale populaţiei", a precizat ministrul, citat de Rador Radio România.

| Citește și: CMB face un apel la deblocarea angajărilor în spitale

Deblocarea posturilor ar fi o soluție prin care medicii să rămână în țară.

"În primul rând, trebuie să le dai posibilitatea să profeseze în ţară. Dacă nu le dai posibilitatea să profeseze în ţară, în mod evident nu vor fi păstraţi, aşa că există o probabilitate destul de mare ca unii dintre ei sau cea mai mare parte dintre ei să profeseze în ţară. Dar cu această condiţie a oferirii posibilităţii să profeseze în România (...) Există o procedură legală privind ocuparea posturilor prin concurs. Nu se poate altfel, indiferent de revendicările unora sau altora, posturile se ocupă prin concurs (...) Important este să demarăm, dacă se poate, până la jumătatea acestei luni, concursurile de ocupare de post şi atunci, în decurs de 30 de zile de la data publicării acestor posturi, ele se pot ocupa prin concurs", a subliniat Alexandru Rafila.

Ministrul a fost întrebat și despre revendicările sindicatelor, care au anunţat proteste.

"Am avut discuţii, am avut atât la nivelul Ministerului Sănătăţii, au fost şi la sediul Guvernului cu primul ministru, cu viceprim-ministrul Marian Neacşu. S-a stabilit un calendar de discuţii acum, în primul trimestru, care să ducă la rezolvarea majorităţii revendicărilor salariale atât pentru personalul din Direcţia de Sănătate Publică, cât şi pentru personalul TESA din spitale, care, din păcate, a rămas oarecum în urmă din punct de vedere al salarizării şi vă daţi seama că o unitate sanitară funcţionează cu toate tipurile de personal implicate în buna gestionare a actului medical", a spus Alexandru Rafila.

| Citește și: Federația Sanitas amenință cu greva

Între timp, Administraţia Spitalelor şi Serviciilor Medicale Bucureşti reclamă reducerea fondurilor alocate spitalelor.

"Se întâmplă ceva ciudat la Administraţia Spitalelor din Bucureşti. Se politizează foarte mult activitatea medicală acolo. Sper ca acest lucru să înceteze şi să ne gândim că trebuie să răspundem nevoilor pacienţilor, în primul rând. Spitalele funcţionează pe baza unor contracte de servicii medicale pe care le încheie cu casele de asigurări de sănătate. În funcţie de gradul de îndeplinire a acestor servicii medicale, ei sunt plătiţi, iar de la bugetul de stat se transferă pentru reechilibrare, aşa se numeşte, o sumă de bani consistentă către casele de asigurări de sănătate. Deci nu înţeleg exact la ce se referă cei de la Administraţia Spitalelor Bucureşti. Oricum, ei nu sunt în subordinea Ministerului Sănătăţii, sunt în subordinea Primăriei Capitalei şi probabil că lucrul ăsta generează un anumit tip de abordare. Însă în ceea ce priveşte cealaltă parte legată de medicina de familie, dânşii vor avea negocieri cu casele de asigurări, cu Casa Naţională de Asigurări de Sănătate, toţi furnizorii de servicii pentru reînnoirea contractelor şi pentru finanţarea corespunzătoare. Sper ca medicina de familie să nu fie afectată în niciun fel din punct de vedere al veniturilor care revin medicilor de familie".

Ministerul Sănătății scoate la concurs zeci de funcții de conducere din DSP-uri, servicii de ambulanță și spitale
Sănătate 02 Iunie 2026, 17:33

Ministerul Sănătății scoate la concurs zeci de funcții de conducere din DSP-uri, servicii de ambulanță și spitale

Ministrul interimar Cseke Attila consideră că stabilitatea managerială este esențială pentru funcționarea eficientă a...

Ministerul Sănătății scoate la concurs zeci de funcții de conducere din DSP-uri, servicii de ambulanță și spitale
Sindicaliştii de la Sanitas reiau protestele și cer retragerea proiectului noii legi a salarizării
Sănătate 02 Iunie 2026, 11:41

Sindicaliştii de la Sanitas reiau protestele și cer retragerea proiectului noii legi a salarizării

În opinia acestora, legea este inechitabilă, nu tratează echilibrat categoriile profesionale şi creează noi diferenţe şi noi...

Sindicaliştii de la Sanitas reiau protestele și cer retragerea proiectului noii legi a salarizării
Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer acuză CNAS că încalcă drepturile pacienților de a alege furnizorul de servicii medicale
Sănătate 02 Iunie 2026, 11:17

Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer acuză CNAS că încalcă drepturile pacienților de a alege furnizorul de servicii medicale

„Cu această măsură legislativă, CNAS încalcă dreptul pacientului de a-şi alege furnizorul de servicii medicale şi medicul...

Federaţia Asociaţiilor Bolnavilor de Cancer acuză CNAS că încalcă drepturile pacienților de a alege furnizorul de servicii medicale
Un medicament administrat zilnic dublează timpul de supraviețuire pentru suferinzii de cancer pancreatic
Sănătate 01 Iunie 2026, 08:29

Un medicament administrat zilnic dublează timpul de supraviețuire pentru suferinzii de cancer pancreatic

Noul tratament a provocat mai puține efecte secundare.

Un medicament administrat zilnic dublează timpul de supraviețuire pentru suferinzii de cancer pancreatic
Șeful OMS mobilizează comunitățile locale în lupta împotriva epidemiei de Ebola din Congo și solicită finanțare suplimentară
Sănătate 30 Mai 2026, 19:19

Șeful OMS mobilizează comunitățile locale în lupta împotriva epidemiei de Ebola din Congo și solicită finanțare suplimentară

Tedros Adhanom Ghebreyesus a sosit, joi, în statul african pentru a coordona răspunsul la epidemie.

Șeful OMS mobilizează comunitățile locale în lupta împotriva epidemiei de Ebola din Congo și solicită finanțare suplimentară
Intervenţie pentru desfundarea unei artere a piciorului, în premieră medicală la SJU Buzău
Sănătate 27 Mai 2026, 16:55

Intervenţie pentru desfundarea unei artere a piciorului, în premieră medicală la SJU Buzău

Procedura minim invazivă ca permite pacientului să își recapete funcția locomotorie.

Intervenţie pentru desfundarea unei artere a piciorului, în premieră medicală la SJU Buzău
Medicul pediatru Mihai Craiu: "Nu cantitatea de informații face diferența între sănătate și o calitate proastă a vieții, ci calitatea sursei de unde vine informația"  | AUDIO
Sănătate 27 Mai 2026, 16:36

Medicul pediatru Mihai Craiu: "Nu cantitatea de informații face diferența între sănătate și o calitate proastă a vieții, ci calitatea sursei de unde vine informația" | AUDIO

Medicul pediatru Mihai Craiu a fost invitatul Dariei Ghiu, în cadrul emisiunii "Orașul vorbește", pe frecvenţele Radio...

Medicul pediatru Mihai Craiu: "Nu cantitatea de informații face diferența între sănătate și o calitate proastă a vieții, ci calitatea sursei de unde vine informația" | AUDIO
CEHIA: Un băiat de 3 ani, nevaccinat, a murit de difterie. Este primul caz de acest fel după 57 de ani
Sănătate 26 Mai 2026, 20:55

CEHIA: Un băiat de 3 ani, nevaccinat, a murit de difterie. Este primul caz de acest fel după 57 de ani

Băiatul a murit pe 18 aprilie, dar decesul său a fost relatat abia acum.

CEHIA: Un băiat de 3 ani, nevaccinat, a murit de difterie. Este primul caz de acest fel după 57 de ani

Radio România Actualitați

Handbal: CSM București pe locul 3 în Liga Campionilor

Handbal: CSM București pe locul 3 în Liga Campionilor

Handbal: CSM București pe locul 3 în Liga Campionilor
Avertizare cu cod portocaliu de inundații pe râurile mici din județul Constanța

Avertizare cu cod portocaliu de inundații pe râurile mici din județul Constanța

Avertizare cu cod portocaliu de inundații pe râurile mici din județul Constanța
Inundații în mai multe zone din municipiul Constanța, în urma ploilor torenţiale

Inundații în mai multe zone din municipiul Constanța, în urma ploilor torenţiale

Inundații în mai multe zone din municipiul Constanța, în urma ploilor torenţiale
O mare parte dintre adolescenții și tinerii din România participă la programele Erasmus

O mare parte dintre adolescenții și tinerii din România participă la programele Erasmus

O mare parte dintre adolescenții și tinerii din România participă la programele Erasmus