Ministrul Sănătății a trimis Corpul de Control la Floreasca: Este inacceptabil, inadmisibil, ca în România anului 2025 un pacient să sufere de durere strigând după ajutor
„Am dispus încă de săptămâna trecută un control amplu, prin Inspecţia Sanitară de Stat, care vizează aspectele semnalate privind igiena, infecţiile asociate asistenţei medicale şi respectarea protocoalelor de dezinsecţie.”, a declarat ministrul Sănătății.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 28 Iulie 2025, 12:47 • Actualizat: 28 Iulie 2025, 13:20
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a declarat, luni, că a dispus încă de săptămâna trecută un control la Centrul de Arși al Spitalului Clinic de Urgență Floreasca, pentru verificarea aspectelor referitoare la igiena, inflecțiile asociate asistenței mediale și respectarea protocoalelor de dezinsecție.
Potrivit ministrului, în paralel, Corpul de control al Ministerului Sănătăţii efectuează o anchetă administrativă privind contractele de curăţenie, dezinsecţie, deratizare, precum şi situaţia stocurilor de analgezice.
„Am dispus încă de săptămâna trecută un control amplu, prin Inspecţia Sanitară de Stat, care vizează aspectele semnalate privind igiena, infecţiile asociate asistenţei medicale şi respectarea protocoalelor de dezinsecţie. În paralel, Corpul de control al Ministerului Sănătăţii efectuează o anchetă administrativă privind contractele de curăţenie, dezinsecţie, deratizare, precum şi situaţia stocurilor de analgezice.
Am citit cu mare atenţie scrisoarea deschisă a pacientei. Mărturia ei este cutremurătoare. Este inacceptabil, inadmisibil, ca în România anului 2025 un pacient să sufere de durere strigând după ajutor. Nu există scuză care să justifice lipsa empatiei şi a unui tratament corespunzător al durerii”, a transmis Alexandru Rogobete, într-o postare pe pagina de Facebook a ministerului.
Ministrul Sănătăţii a sesizat şi Colegiul Medicilor din România şi a cerut declanşarea unei anchete disciplinare privind aplicarea protocolului terapeutic de analgezie în acest caz.
„Nu accept nicio explicaţie fără argumente şi nu tolerez abateri de la obligaţia fundamentală a oricărui cadru medical: grija faţă de pacient. Controlul este în desfăşurare, iar la finalizarea acestuia vom face public raportul complet. Pacienţii trebuie protejaţi, ascultaţi şi trataţi cu demnitate. Nu voi face niciun pas înapoi”, a declarat ministrul Sănătăţii.
Citește și: Un chirurg de la Spitalul Floreasca, pus sub acuzare după ce și-a atacat doi colegi în timpul unei operații













