OMS, alarmată înmulțirea cazurilor de febră dengue
Febra dengue rămâne o ameninţare globală pentru sănătatea publică.
Articol de Andrei Ilinca, Publicat: 31 Mai 2024, 10:04 • Actualizat: 02 Iunie 2024, 00:45
În ultimii cinci ani, numărul cazurilor de febră dengue a crescut la nivel mondial, situația fiind alarmată în America, a precizat Organizația Mondială a Sănătății (OMS).
Doar în America, în primele luni ale acestui an, s-au înregistrat peste 7 milioane de cazuri de febră dengue, depășind cele 4,5 milioane de cazuri raportate la nivelul întregului an 2023, se mai arată în raportul OMS.
„Având în vedere amploarea actuală a focarelor de febră dengue, riscul potenţial de răspândire pe plan internaţional şi complexitatea factorilor care influenţează transmiterea, riscul la nivel mondial este în continuare evaluat ca fiind ridicat şi, prin urmare, febra denga rămâne o ameninţare globală pentru sănătatea publică”, a precizat OMS.
3.000 de cazuri fatale de febră dengue
Febra dengue este o boală virală care pune viaţa în pericol şi care este răspândită de ţânţari în regiunile tropicale şi subtropicale. Până la sfârşitul lunii aprilie din 2024, OMS a primit informații cu privire la 7,6 milioane de cazuri din 90 de ţări, inclusiv din regiuni din sudul Europei. În total, au fost confirmate 3,4 milioane de cazuri, potrivit Agerpres.
3.000 de cazuri au fost fatale și peste 16.000 au dus la îmbolnăviri grave. Unii pacienți nu prezintă niciun simptom, dar în cazurile severe, febra dengue provoacă hemoragii grave și leziuni ale organelor interne.
Multe ţări nu dispun de o capacitate de supraveghere a răspândirii acestei boli, ceea ce face ca OMS să creadă că numărul real al cazurilor este mult mai mare.
Citește și: Peste 16.000 de îmbolnăviri cu rujeolă, în decurs de un an













