Bernadette Szocs, medaliată cu argint la dublu feminin la Campionatele Mondiale de tenis de masă
Partenera sportivei din România este ustriaca Sofia Polcanova.
Articol de Victor Marin, Publicat: 25 Mai 2025, 17:22
Jucătoarea română de tenis de masă Bernadette Szocs a obţinut medalia de argint, alături de austriaca Sofia Polcanova, în finala probei feminine de dublu, la Campionatele Mondiale individuale de la Doha (Qatar).
Potrivit paginii de Facebook a Federaţiei Române de Tenis de Masă, Vicecampioanele europene au fost învinse de perechea chineză Manyu Wang/Man Kuai cu 3-0 (11-6, 11-6, 11-5).
Chinezoaicele trecuseră în sferturi de cuplul româno-spaniol Adina Diaconu / Maria Xiao, precizează Agerpres.
România nu mai obţinuse o medalie la Mondiale din 2019, când Ovidiu Ionescu şi spaniolul Alvaro Robles câştigau argintul la dublu masculin.
La feminin, este prima medalie câştigată de România la Campionatele Mondiale individual după o pauză de 32 de ani.
Citește și: Xabi Alonso, numit oficial antrenor al echipei de fotbal Real Madrid













