Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Dinamo București câștigă barajul cu Csikszereda și scapă de retrogradare | VIDEO

După 2-0 la București, returul de la Miercurea Ciuc s-a terminat 0-0.

Articol de Victor Marin, Publicat: 27 Mai 2024, 21:40  • Actualizat: 28 Mai 2024, 10:30

Conștientă că trebuie să marcheze repede dacă vrea să promoveze în Superliga, Csikszereda a dominat copios partida cu Dinamo.

Ciucanii au marcat în minutul 13, prin Soufiane Jebari. Spaniolul cu origini marocane a înscris cu un șut la vinclu de la 30 de metri, dar jocul a fost oprit pentru ofsaid. Același Jebari a ieșit accidentat un sfert de oră mai târziu.

Dennis Politic, cel mai bun jucător al lui Dinamo în partida de la București, a trimis mingea în bară în minutul 24, însă arbitrul oprise meciul pentru ofsaid.

În prelungirile primei reprize, Gábor Makrai a trimis puțin pe lângă poarta lui Dinamo, dintr-o situație de 1 la 1 cu portarul.
Csikszereda a presat și mai mult în repriza a doua, șuturile de la distanță ale ciucanilor scoțându-l în evidență pe Adnan Golubovic, portarul lui Dinamo.

În minutul 47, Babati a trimis pe lângă poarta goală, din câțiva metri. În următoarele 15 minute, Adnan Golubovic a sărit din bară în bară și a scos mingi grele trimise de jucătorii echipei din Liga a 2-a.

Dinamo a fost aproape inexistentă și a avut o singură ocazie în repriza a a doua. Scăpat pe contraatac în minutul 72, Hakim Abdallah a trimis un șut slab pe colțul lung, prins fără probleme de portarul ciucan.

Până la finalul partidei, Csikszereda a măcinat în gol și Dinamo s-a apărat haotic. S-a terminat 0-0, dar Dinamo va juca în Superliga și în sezonul următor, grație victoriei cu 2-0 din meciul tur.

Dennis Politic rămâne la Dinamo până în 2027
Sport 12 Iunie 2024, 13:01

Mijlocașul a contribuit la supraviețuirea echipei bucureștene în Superligă.

Cristina Neagu a fost nominalizată la Premiile de Excelenţă ale Federaţiei Europene de Handbal 2024
Sport 12 Iunie 2024, 12:50

Jucătorii, antrenorii, presa selecţionată de EHF şi fanii pot participa la vot, fiecare grup având o pondere de 25% în...

Erik ten Hag rămâne antrenor al Manchester United
Sport 12 Iunie 2024, 11:54

Gruparea de pe Old Trafford a încheiat un nou sezon sub aşteptări în Premier League.

Elevii selecționerului Edward Iordonescu își pregătesc debutul la EURO 2024
Sport 12 Iunie 2024, 10:16

România va întâlni Ucraina, pe 17 iunie, la Munchen.

EURO 2024: Accidentat, polonezul Lewandowski va rata primul meci al echipei sale
Sport 11 Iunie 2024, 20:33

Duminică, 16 iunie, Polonia va întâlni Olanda în primul meci al celor două naționale la Campionatul European de Fotbal.

Drăguşin, în cantonamentul EURO 2024: Începem cu gândul să trecem de faza grupelor
Sport 11 Iunie 2024, 15:42

România va debuta la EURO 2024 pe 17 iunie, împotriva Ucrainei, la Munchen.

România are 11 reprezentanți la Europenele de nataţie de la Belgrad
Sport 11 Iunie 2024, 15:28

Campionul David Popovici face parte din lotul tricolor.

CFR Cluj se desparte de portarul Cristi Bălgrădean
Sport 11 Iunie 2024, 15:18

Ajuns în Gruia în vara anului 2020, jucătorul a apărat poarta echipei ardelene în 66 de partide.