Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Iulian Teodosiu și Alexandra Predescu, campioni naționali la sabie

Întrecerile finale s-au desfășurat, sâmbătă, în Sala de Scrimă ”Ana Pascu” din Bucureşti.

Publicat: 07 Aprilie 2024, 08:49  • Actualizat: 07 Aprilie 2024, 09:35

Scrimerul Iulian Teodosiu, de la Dinamo Bucureşti a câştigat titlul de campion naţional individual la sabie, sâmbătă, în Sala de Scrimă ”Ana Pascu” din Bucureşti, după ce l-a învins în finală pe colegul său de club Răzvan Ursachi cu 15-4.

Podiumul a fost integral ocupat de sportivi de la Dinamo, medalii de bronz obţinând Rareş Ailinca şi Vlad Covaliu, fiul fostului campion olimpic la sabie Mihai Covaliu, actualul preşedinte al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, notează Radio România Actualități.

La feminin, Alexandra Predescu, legitimată la CSA Steaua Bucureşti, s-a impus în finala individuală de Sabie seniori, de la Satu Mare. Campioană în 2022 şi medaliată cu bronz în 2023, Alexandra Predescu a învins-o în finală pe Bianca Benea, de la CSM Oradea, cu 15-6.

Alexandra Predescu a mai câștigat titlul național în anul 2022, iar în 2023 a ocupat locul 3. Medaliile de bronz au fost obținute de Greta Vereș (CSA Steaua) și Ana Tomșa (CS Satu Mare).

Emilia Corbu, campioană națională la floretă
Sport 16 Mai 2024, 20:20

De la campionatul național de floretă a lipsit Mălina Călugăreanu, calificată la Jocurile Olimpice de la Paris.

Gabriela Ruse s-a calificat în sferturile turneului Trophee Clarins
Sport 16 Mai 2024, 18:49

Jucătoarea de tenis din România a trecut de Kristina Mladenovic, fostă ocupantă a locului 10 în clasamentul WTA.

Se pun în vânzare biletele pentru amicalele tricolorilor din iunie
Sport 16 Mai 2024, 16:16

Un tichet la peluze costa 35 de lei, la tribune – 60 de lei, iar în zona VIP – 400 de lei.

Lozul "Team Romania" susține echipa tricoloră de la JO 2024
Sport 16 Mai 2024, 15:12

Seria are un milion de lozuri, iar 30% din valoarea lozurilor vândute se va aloca Comitetului Olimpic şi Sportiv Român pentru...

Volei masculin: Lotul României pentru meciurile cu Azerbaidjan și Ucraina din Golden League
Sport 16 Mai 2024, 11:22

Selecționerul echipei naționale de volei masculin, Sergiu Stancu, a stabilit lotul de 14 jucători cu care va aborda primele...

Olimpia Universitatea Cluj și Csikszereda Miercurea Ciuc, în finala Cupei României la fotbal feminin
Sport 16 Mai 2024, 11:12

Meciul se va disputa 8 iunie pe stadionul ”Arcul de Triumf”.