Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Liga Campionilor: Paris Saint-Germain - Barcelona, 2-3 | VIDEO

Brazilianul Raphinha a marcat două goluri pentru Barcelona.

Articol de Victor Marin, Publicat: 11 Aprilie 2024, 01:31  • Actualizat: 11 Aprilie 2024, 02:15

Barcelona a avut prima ocazie a meciului de pe „Parc des Princes” în minutul 6, când Lewandowski s-a făcut că atacă o minge degajată de propriul portar. În schimb, balonul s-a scurs până la brazilianul Raphinha, care a ajuns in situație de 1 la 1 cu portarul lui PSG, acesta reușind o intervenție salvatoare în afara careului.

În minutul 20, Barcelona a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului. După un corner bătut de Ilkay Gundogan, mingea trimisă cu capul de Lewandowski a fost scoasă de pe linia porții de un fundaș al echipei franceze.

În minutul 23, portarul lui PSG a scos o minge trimisă cu pământul din afara careului de Raphinha.

În minutul 37, același Raphinha nu a mai iertat. Brazilianul a marcat primul său gol în Liga Campionilor după ce Donnaruma, portarul lui PSG, a plonjat pe lângă o centrare. Raphinha a recuperat balonul și a înscris cu poarta goală.

La pauză a fost 1-0 pentru Barcelona, după o repriză cu foarte puține realizări în dreptul lui Paris Saint-Germain.

Câte două goluri în repriza doua. PSG a avut și două bare.

Deși a făcut o singură schimbare la pauză, PSG a ieșit de la vestiare complet schimbată. În minutul 48, Ousmane Dembele, fost jucător al Barcelonei, restabilea egalitatea după ce a șutat puternic la colțul scurt, fără nicio șansă pentru portarul Andre ter Stegen.

În minutul 51, PSG făcea 2-1 după un gol marcat de mijlocașul portughez Vitinha, în urma unei combinații cu Kang-in și Fabian Ruiz, ultimul oferind o superbă pasă pe culoar, în careul advers.

Doar trei minute mai târziu, Barcelona a fost salvată de bară, după ce Bradley Bracola, intrat la pauză, a trimis o torpilă pe care portarul Barcelonei a atins-o doar cu vârful mănușilor.

Contrar cursului jocului din a doua repriză, Barcelona a egalat în minutul 62. Raphinia a primit o pasă de geniu de la Pedri, pe care a transformat-o în gol cu un șut din voleu, la colțul lung. Era 2-2.

PSG a trimis mingea în bară pentru a doua oară în minutul 75, prin Ousmane Dembele, de departe cel mai periculos om al formației franceze.

Cum ocaziile se răzbună și fotbalul se joacă pe goluri, nu bare, Barcelona a dat lovitura în mintul 77. După un corner bătut de Ilkay Gundogan, fundașul danez Andreas Christensen a marcat cu capul golul victoriei.

Paris Saint-Germain - Barcelona, s-a terminat 2-3 după un meci cu ocazii la ambele porți, în care Kylian Mbappé, vedeta parizienilor, a avut foarte puține realizări.

Returul sfertului de finală din 16 aprilie, de pe terenul Barcelonei, se anunță cel puțin la fel de spectaculos.

Simona Halep abandonează în primul tur la Trophee Clarins
Sport 15 Mai 2024, 18:51

Fostul lider WTA a resimțit dureri la genunchi.

Paris: O grevă declanșată de gunoieri amenință perioada Jocurilor Olimpice
Sport 15 Mai 2024, 10:45

Gunoierii sunt mobilizaţi în acţiuni greviste în proporţie de 70 până la 90 la sută.

Simona Halep nu primește wild-card pentru Roland Garros
Sport 15 Mai 2024, 06:22

Românca debutează, miercuri, la Trophee Clarins, turneu parizian al cărui program perturbat de ploaie.

Ungaria, prima națională care își anunţă lotul pentru EURO 2024
Sport 14 Mai 2024, 19:07

7 iunie este termenul limită pentru anunţarea loturilor definitive pentru turneul final, care va avea loc între 14 iunie şi...

Programul primei zile a turneului Trophee Clarins, perturbat de ploaie
Sport 14 Mai 2024, 18:59

Meciurile au fost reprogramate pentru miercuri.

Openul Romei: Begu, eliminată de Collins în optimi
Sport 14 Mai 2024, 00:15

Românca a cedat în fața americancei Danielle Collins.

Play-off Superliga: Farul Constanța - CS Universitatea Craiova, 3-3 | VIDEO
Sport 13 Mai 2024, 22:44

Craiova a revenit de la 3-0 și a marcat toate golurile prin Alexandru Mitriță, în ultimele 20 de minute ale meciului.