Noi suntem Radio România, sursa ta de încredere

Olympiacos, în finala Europa Conference League

Echipa elenă o va înfrunta în finala competiției pe Fiorentina.

Articol de Victor Marin, Publicat: 10 Mai 2024, 00:20  • Actualizat: 10 Mai 2024, 00:24

Olympiacos a trecut cu scorul general de 6-2 de Aston Villa, după ce meciul tur, disputat pe terenul englezilor s-a terminat 4-2 pentru formația greacă.

Britanicii au venit deciși să întoarcă rezultatul și la finalul primei reprize au avut 80% posesie. La ocazii de gol, statistica a fost mult mai echilibrată și, jucând pe contraatac, Olympiacos a marcat în minutul 10 prin marocanul Ayoub El Kaabi, servit excelent de fundașul spaniolul Quini.

În a doua repriză, Aston Villa a continuat să macine în gol, britanicii reușind un singur șut pe poartă și două pe lângă.
Mult mai pragmatici, grecii au lovit din nou în mintul 79, prin același Ayoub El Kaabi. De data aceasta, marocanul a marcat după ce a primit o pasă lungă de la propriul portar.

În ultimul act al Europa Conference League, Olympiacos va da piept cu Fiorentina, care a trecut de Club Brugge cu 4-3 la general.

Finala Conference League se va disputa pe 29 mai, la Atena, chestiune care o va avantaja clar pe Olympiacos.

Neil Lennon, pe banca tehnică a Rapidului
Sport 20 Mai 2024, 15:28

În vârstă de 52 de ani, tehnicianul are o carieră impresionantă și o experiență vastă.

Dinamo - FK Csikszereda, în manșa tur a barajului pentru Superliga
Sport 20 Mai 2024, 10:35

Meciul se va disputa, de la ora 20:00, pe Arena Națională din Capitală.

Roland Garros 2024, la start
Sport 20 Mai 2024, 08:18

Primele meciuri din calificări sunt programate luni. Gabriela Ruse o întâlnește pe australianca Talia Gibson.

Play-off Superliga: Rapid - FCSB, 2-0 | VIDEO
Sport 19 Mai 2024, 23:17

Pentru Rapid, a fost singura victorie din play-off.

Sub comanda lui Răzvan Lucescu, PAOK Salonic obține titlul în Grecia
Sport 19 Mai 2024, 22:23

Este al doilea titlul cucerit de tehnicianul român cu PAOK, după cel din sezonul 2018-19.

Manchester City a câștigat campionatul Angliei
Sport 19 Mai 2024, 20:31

Pentru formația antrenată de Pepe Guardiola, este al patrulea titlu consecutiv.

Zverev câştigă turneul ATP Masters 1.000 de la Roma
Sport 19 Mai 2024, 20:24

În finala Foro Italico, germanul l-a învins pe chilianul Nicolas Jarry.

F1: Verstappen câștigă Emilia Romagna Grand Prix
Sport 19 Mai 2024, 19:16

Plecat din pole position, pilotul echipei Red Bull Racing a obţinut a cincea victorie din acest sezon.