Noi suntem Radio România, împreună de 95 de ani!

Play-off Superliga: Farul - CFR Cluj, 5-1 | VIDEO

Cu două goluri și o pasă de gol, Ionuț Cojocaru a fost omul meciului.

Articol de Victor Marin, Publicat: 19 Aprilie 2024, 22:20  • Actualizat: 19 Aprilie 2024, 22:52

Farul a început furibund meciul împotriva CFR-ului. Chiar în minutul 1, Ionuț Cojocaru l-a pus la încercare pe portarul clujenilor, care a respins în față. Mingea a ajuns la armeanul Narek Grigoryan, al cărui șut a fost deviat peste poartă.

În minutul 9, fundașul stânga al Farului, Cristian Ganea, s-a infiltrat în careul advers și a trimis mingea în bară.

CFR Cluj putea deschide scorul în minutul 22, după ce croatul Karlo Muhar a trimis plasat, puțin pe lângă poartă, o minge primită de la Ciprian Deac.

Constănțenii au repus repede mirgea în joc și Louis Munteanu, golgheterul echipei, a marcat pentru 1-0 după o pasă venită de la Ionuț Cojocaru.

Același Ionuț Cojocaru, aflat în mare formă după ce a marcat două goluri etapa trecută, și-a trecut numele pe lista marcatorilor și în meciul cu CFR Cluj. A făcut 2-0 cu un șut la vinclu trimis din buza careului, după ce a fentat mai mulți apărători clujeni.

În ultimele 25 de minute s-au marcat 4 goluri

CFR Cluj a început tare repriza a doua și golgheterul echipei, nigerianul Philip Otele, a trecut pe lângă gol în mai multe rânduri. În minutul 60, mingea trimisă de acesta a fost repinsă de pe linia porții de apărarea Farului.

Contrar cursului jocului, tot Farul a marcat pentru 3-0. De la marginea careului, Constantin Grameni a trimis o torpilă în vinclul porții clujene în minutul 67. Mingea a fost ușor deviată de un jucător al CFR-ului.

Philip Otele, de departe cel mai periculos om al CFR-ulu, a făcut 3-1 în minutul 71 în urma unei combinații cu congolezul Durel Avounou.

Ionuț Cojocaru a făcut 4-1 în minutul 78, trecându-și în cont a doua dublă în două meciuri consecutive.

Cristian Ganea a închis tabela la 5-1, mulțumită unui şut norocos, deviată de un fundaş al echipei ardelene.

În urma acestui rezultat, Farul Constanța a reintrat în lupta pentru locurile care duc în cupele europene.

Borussia Dortmund - Paris Saint-Germain, 1-0 în semifinalele Ligii Campionilor
Sport 02 Mai 2024, 08:40

Unicul gol al confruntării a fost înscris de Niclas Füllkrug, în minutul 36, după ce ambele echipe rataseră câte o mare ocazie.

Madrid Open: Alcaraz, eliminat de Rublev în sferturi
Sport 01 Mai 2024, 21:17

Ibericul se afla în căutarea unui al treilea titlu consecutiv la turneul ATP Masters 1000.

Liga Campionilor: Bayern Munchen - Real Madrid, 2-2 | VIDEO
Sport 01 Mai 2024, 00:27

Brazilianul Vinicius Junior a marcat două goluri pentru Real Madrid.

Handbal masculin: Dinamo s-a calificat în semifinalele EHF European League
Sport 30 Aprilie 2024, 21:55

Dinamo a trecut de chipa daneză Skjern Handbold.

Guvernul a aprobat construirea a două stadioane și a unui patinoar
Sport 30 Aprilie 2024, 19:14

Cele două stadioane vor purta numele fotbaliștilor Gheorghe Hagi și Nicolae Dobrin.

Billie Jean King Cup: România va întâlni Japonia în optimi
Sport 30 Aprilie 2024, 15:22

Cu o echipă formată din Ana Bogdan, Jaquline Cristian, Anca Todoni şi Mara Gae, România s-a calificat la turneul final...