ARAD: Cazul elevului de 12 ani care şi-a înjunghiat un coleg a fost clasat, pentru că agresorul este minor
Elevul agresor s-a inspirat dintr-un serial de televiziune, unde personajul principal este criminal în serie.
Articol de Victor Marin, Publicat: 20 Mai 2026, 19:59
Prefectul judeţului Arad, Mihai Paşca, a prezentat concluziile preliminare ale verificărilor făcute în cazul unui elev de 12 ani, care şi-a înjunghiat de cinci ori un coleg de clasă.
Oficialul a spus că, deşi victima a fost grav rănită, cazul va fi clasat deoarece agresorul este minor.
"Previzibil, vom avea parte de o clasare în condiţiile în care agresorul are 12 ani şi este sub limita de răspundere penală. Prin urmare, soluţia pe parte penală este una previzibilă. Ce este evident, este că un copil de 12 ani a introdus, într-o unitate de învăţământ, un cuţit de bucătărie de dimensiuni mari, în şcoală, în clasă", a precizat Mihai Paşca.
Potrivit Radio România Actualități, prefectul județului Arad a mai precizat că elevul s-a inspirat dintr-un serial de televiziune, unde personajul principal este un criminal în serie.
"Indiferent ce măsuri preventive, indiferent câte programe de prevenire a violenţei şcolare vom avea, indiferent câte acţiuni vor face poliţiştii, fără un efort al familiilor, fără un efort al întregii comunităţi, aceste situaţii se vor repeta", a avertizat Mihai Pașca.
Citește și: Minoră de 12 ani, trântită de pe bicicletă şi agresată de un vecin













