ARGEȘ: Un bărbat care a călcat cu mașina trusa criminalistului, reținut pentru amenințare și distrugere
Un bărbat din Piteşti a sunat la 112 după ce ar fi fost ameninţat de un alt bărbat în timp ce se afla în faţa unei clinici stomatologice din Găești.
Articol de Diana Oprea, Publicat: 24 Noiembrie 2025, 12:42 • Actualizat: 24 Noiembrie 2025, 12:42
Polițiștii argeșeni au reținut pentru 24 de ore un bărbat de 53 de ani din Găești care ar fi răspândit pe uşa de acces a unei clinici stomatologice din Piteşti și prin curtea imobilului diferite substanțe. Acesta a lăsat și o sticlă cu mesaje de amenințare scrise pe etichetă.
În timp ce se făceau cercetări la faţa locului, bărbatul a trecut cu maşina peste trusa criminalistului, a informat, luni, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Argeş.
Mesaje de amenințare, scrise pe o sticlă de alcool
Potrivit poliţiei, duminică, în jurul orei 14:00, un bărbat de 40 de ani din Piteşti a sunat la 112 reclamând că ar fi fost ameninţat cu acte de violenţă fizică şi cu moartea de către un alt bărbat, de 53 de ani, din Găeşti, în timp ce se afla în faţa unei clinici stomatologice din localitate.
Totodată, bărbatul de 40 de ani a sesizat că, în dimineaţa aceleiaşi zile, în jurul orei 05:00, acelaşi bărbat de 53 de ani ar fi pulverizat/împrăştiat diferite substanţe pe uşa de acces în clinică şi prin curtea imobilului, lăsându-i o sticlă de băuturi alcoolice pe a cărei etichetă erau scrise mesaje de ameninţare.
Poliţiştii s-au deplasat la faţa locului pentru investigaţii, timp în care bărbatul reclamat a trecut cu maşina pe care o conducea peste trusa criminalistului care făcea cercetări, relatează Agerpres.
Trusa criminalistului, călcată cu mașina
„Ieri (n.r., duminică), în jurul orelor 16:00, poliţişti ai Secţiei 4 Poliţie Piteşti, împreună cu specialistul criminalist, se aflau în faţa clinicii stomatologice din Piteşti, unde efectuau cercetarea la faţa locului în cazul sesizării formulate de bărbatul de 40 de ani.
În acest timp, bărbatul de 53 de ani, reclamat, a venit la volanul unui autoturism, ocazie cu care a trecut cu maşina peste trusa criminalistului, care efectua cercetarea la faţa locului, producând daune atât trusei, cât şi bunurilor aflate în interior. Bărbatul a fost imobilizat de poliţişti şi condus la sediul subunităţii de poliţie pentru cercetări”, a precizat IPJ Argeş.
Bărbatul de 53 de ani a fost testat, rezultând că nu a consumat alcool. Poliţiştii i-au solicitat să fie testat cu aparatul DrugTest, dar, pentru că acesta a refuzat, a fost transportat la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice.
Bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore, fiind cercetat pentru ameninţare şi distrugere, urmând să fie prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Piteşti cu propunere de luare a unei măsuri preventive. De asemenea, poliţiştii i-au retras permisul de conducere pentru 72 de ore, până la primirea analizelor de laborator.
Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Piteşti, pentru stabilirea tuturor împrejurărilor săvârşirii infracţiunilor.
Citește și: Un adolescent din județul Botoșani a fost reţinut după ce ar fi ucis un bărbat













