Sursa ta de încredere

BIHOR: Gestionarea integrată a deșeurilor din județ, din 15 august, în premieră națională

Sistemul de management integrat al deşeurilor este implementat de o firmă a CJ şi Primăriei Oradea.

BIHOR: Gestionarea integrată a deșeurilor din județ, din 15 august, în premieră națională
Foto: Pexels / mali maeder

Articol de Diana Oprea, Publicat: 14 Iulie 2025, 19:27  • Actualizat: 14 Iulie 2025, 19:27

O societate comercială înfiinţată de Consiliul Judeţean (CJ) Bihor şi Primăria Oradea va gestiona de la 15 august, în premieră națională, depozitul de deşeuri al judeţului Bihor.

„Din 15 august, societatea Ecologic Prest Bihor SA, înfiinţată de Consiliul Judeţean Bihor şi Primăria Oradea, va prelua în operare Centrul de Management Integrat al Deşeurilor (CMID) din judeţul Bihor, în condiţiile în care aceeaşi societate a preluat de puţin timp şi operarea Staţiei de Tratare Mecano-Biologică (TMB) a deşeurilor din judeţul Bihor.

Facem aceasta pentru a avea o viziune integrată de gestionare a deşeurilor la nivelul judeţului, pentru a asigura un serviciu de salubritate de calitate, la un preţ pe care bihorenii să îl poată suporta.

Suntem singurul judeţ din ţară care îşi operează capacităţile de gestionare a deşeurilor printr-o societate aflată în subordinea autorităţii locale, de regulă acestea fiind gestionate cu operatori privaţi”, a declarat luni preşedintele CJ Bihor, Mircea Mălan.

Rezilierea contractului cu firma privată

În perioada următoare, se va aproba o rectificare de buget pentru ca atât Consiliul Judeţean, cât şi Primăria Oradea să asigure resursele financiare necesare funcţionării în primele trei luni, până încep să vină veniturile companiei, explică Agerpres.

Firma Ecologic Prest Bihor SA a fost înfiinţată pentru a prelua, în luna mai, Staţia TMB în situaţia în care operatorul dădea semne că nu va rezista, ceea ce s-a şi întâmplat.

„Ne-a trimis notificare de reziliere, cu care nu am fost de acord, pentru că nu îndeplineau condiţiile, au oprit operarea, le-am făcut notificare pentru a relua serviciul, nu au făcut asta şi ca urmare am reziliat noi contractul în mod unilateral”, a mai precizat Mălan.

Depozitul de deşeuri, situat la marginea municipiului Oradea, a fost administrat timp de 20 de ani, din 15 august 2005, de firma Eco Bihor, înfiinţată de către Keviep Kft Ungaria. Contractul cu aceasta va expira luna viitoare.

Impedimentele colaborării cu o firmă privată

„Experienţa neplăcută a gestionării staţiei de tratare cu o firmă privată a fost una dintre cauzele transferului acesteia şi a depozitului către autorităţi, dar şi pentru că procedurile de licitaţie pentru operare durează mai mulţi ani, cu contestaţii ale participanţilor între ei, apoi, când ajung să lucreze efectiv, cu sincope în operare.

Am decis să ne asumăm noi această responsabilitate, pentru un management integrat şi pentru a ţine sub control costurile”, a conchis Mircea Mălan.

Depozitul de deşeuri municipale – oficial denumit Centrul de Management Integrat al Deşeurilor (CMID) – are în componenţa sa 6 celule de depozitare, cu şase staţii de sortare a resturilor reciclabile cu o capacitate totală de 85.500 tone/an; două staţii de compostare cu o capacitate totală de 21.100 to/an; o staţie de tratare mecano-biologică cu o capacitate totală de 120.000 to/an şi o staţie de tratare a deşeurilor din construcţii şi demolări cu o capacitate de 40-60 mc/h deşeuri concasabile.

Sistem de management integrat al deşeurilor

Începând cu trimestrul IV al anului 2020, Serviciul public de salubrizare al judeţului se realizează prin intermediul Asociaţiei de Dezvoltare Intercomunitare (ADI) Ecolect Group, care este o structură de cooperare a tuturor unităţilor administrativ teritoriale din judeţul Bihor.

ADI Ecolect Group a fost înfiinţat cu scopul implementării proiectelor şi gestionării serviciilor de colectare, transport, tratare şi depozitare a deşeurilor municipale.

CJ Bihor a demarat, în 2009, şi implementat în anul următor un proiect cu fonduri europene în valoare de 200 de milioane de lei numit „Sistem de management integrat al deşeurilor în judeţul Bihor” (SMID) pentru a eficientiza colectarea separată a deşeurilor care pot fi reciclate sau valorificate, din întreg judeţul.

Proiectul a impus reguli unitare de colectare a deşeurilor, atât menajere, cât şi reciclabile, pentru toţi locuitorii judeţului, fiind stabiliţi, prin licitaţii publice, operatorii de salubritate pe şapte zone.

De asemenea, au fost construite mai multe staţii de sortare şi staţii de transfer a deşeurilor, la Beiuş, Salonta, Marghita şi Săcueni, precum şi o staţie de tratare mecano-biologică (TMB) la Oradea şi asigurate echipamente necesare pentru colectarea selectivă a deşeurilor.

Citește și: Centrul Comunitar pentru Copii cu Dizabilităţi din Petreşti, județul Vrancea, inaugurat

București: Un bărbat urmărit internaţional pentru trafic de minori, găsit de polițiști
Știri locale 16 Iunie 2026, 16:13

București: Un bărbat urmărit internaţional pentru trafic de minori, găsit de polițiști

„Bărbatul urmează să fie introdus într-un penitenciar din Capitală”, a precizat Poliţia Capitalei.

București: Un bărbat urmărit internaţional pentru trafic de minori, găsit de polițiști
DÂMBOVIȚA: 6 arestări și 10 măsuri de control judiciar, în cazul furtului de produse petroliere
Știri locale 16 Iunie 2026, 16:09

DÂMBOVIȚA: 6 arestări și 10 măsuri de control judiciar, în cazul furtului de produse petroliere

Au fost indisponibilizate 3 tone de produs petrolier finit, sume de bani şi 22 de autocisterne.

DÂMBOVIȚA: 6 arestări și 10 măsuri de control judiciar, în cazul furtului de produse petroliere
Încă o persoană vârstnică, accidentată pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistriţa
Știri locale 16 Iunie 2026, 14:30

Încă o persoană vârstnică, accidentată pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistriţa

Scările rulante au fost date în folosință în luna februarie. Acestea nu vor mai funcţiona până când nu se va face o nouă...

Încă o persoană vârstnică, accidentată pe scările rulante ale pasajului subteran din Bistriţa
GORJ: „Sânziene pe asfalt”, pe 19 iunie, la Muzeul de Artă Târgu Jiu
Știri locale 16 Iunie 2026, 13:39

GORJ: „Sânziene pe asfalt”, pe 19 iunie, la Muzeul de Artă Târgu Jiu

Evenimentul propune o serie de activități tradiționale, precum împletirea cununilor, olărit, ateliere de dans, vioară și...

GORJ: „Sânziene pe asfalt”, pe 19 iunie, la Muzeul de Artă Târgu Jiu
BISTRIȚA-NĂSĂUD: Fata rănită de un autoturism pe trotuar, în stare critică
Știri locale 16 Iunie 2026, 12:35

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Fata rănită de un autoturism pe trotuar, în stare critică

Trei persoane au fost accidentate, luni, de o maşină condusă de un bărbat de 59 de ani care a pierdut controlul direcţiei și...

BISTRIȚA-NĂSĂUD: Fata rănită de un autoturism pe trotuar, în stare critică
OLT: Amenzi aplicate unor societăți pentru poluarea aerului cu fum și praf, în urma unor controale efectuate cu drona
Știri locale 16 Iunie 2026, 09:30

OLT: Amenzi aplicate unor societăți pentru poluarea aerului cu fum și praf, în urma unor controale efectuate cu drona

Amenzile aplicate în urma primelor verificări cu drona se ridică la suma totală de 97.000 de lei.

OLT: Amenzi aplicate unor societăți pentru poluarea aerului cu fum și praf, în urma unor controale efectuate cu drona
BISTRIȚA-NĂSĂUD: 3 răniți după explozia unui cazan de țuică
Știri locale 15 Iunie 2026, 23:39

BISTRIȚA-NĂSĂUD: 3 răniți după explozia unui cazan de țuică

Cu arsuri pe corp, victimele au fost transportate la spital.

BISTRIȚA-NĂSĂUD: 3 răniți după explozia unui cazan de țuică
Descoperiri arheologice la Târcov–Piatra cu Lilieci: fibulă romană și fragment de brățară din bronz
Știri locale 15 Iunie 2026, 18:53

Descoperiri arheologice la Târcov–Piatra cu Lilieci: fibulă romană și fragment de brățară din bronz

Cercetările reprezintă o provocare, atât din cauza accesului dificil la sit, cât și din dificultatea de a găsi muncitori...

Descoperiri arheologice la Târcov–Piatra cu Lilieci: fibulă romană și fragment de brățară din bronz

Radio România Actualitați

CM 2026: Franța – Senegal 3-1. “Dublă” a lui Mbappe la debutul la Mondial!

CM 2026: Franța – Senegal 3-1. “Dublă” a lui Mbappe la debutul la Mondial!

CM 2026: Franța – Senegal 3-1. “Dublă” a lui Mbappe la debutul la Mondial!
Premierul desemnat Adrian Veştea declară că se bazează pe voturi din toată sfera politică

Premierul desemnat Adrian Veştea declară că se bazează pe voturi din toată sfera politică

Premierul desemnat Adrian Veştea declară că se bazează pe voturi din toată sfera politică
Noile tarife reglementate pentru serviciul de distribuție a gazelor naturale, începând cu 1 iulie 2026

Noile tarife reglementate pentru serviciul de distribuție a gazelor naturale, începând cu 1 iulie 2026

Noile tarife reglementate pentru serviciul de distribuție a gazelor naturale, începând cu 1 iulie 2026
Scrimă: Andreea Lupu, optimi la sabie feminin la Campionatele Europene

Scrimă: Andreea Lupu, optimi la sabie feminin la Campionatele Europene

Scrimă: Andreea Lupu, optimi la sabie feminin la Campionatele Europene